Rodzinne rozgrywki o kontrolę
Pod koniec września Zygmunt Solorz, w liście do pracowników, zapowiedział działania mające na celu odwołanie jego dzieci z władz spółek Grupy Polsat Plus. Ta decyzja jest kulminacją długotrwałego konfliktu, który zdaje się mieć zarówno wymiar osobisty, jak i biznesowy. Dzieci Solorza, w obliczu rosnącego napięcia, wysłały do menedżerów z Grupy list, w którym ostrzegają przed osobami próbującymi przejąć kontrolę nad biznesem. Wyraziły w nim swoje zaniepokojenie: „ostrożnie przyjmowali polecenia wydawane przez osoby, których niedawno nabyte uprawnienia w tym zakresie mogą budzić wątpliwości", oraz by "wstrzymali się z podpisywaniem dokumentów, "których legalności nie mogą być pewni".
Wskazują także na potrzebę ostrożności w decyzjach dotyczących TiVi Foundation z Liechtensteinu, która jest największym akcjonariuszem Grupy Polsat Plus.
Spór o sukcesję
W poniedziałek, przed walnym zgromadzeniem Cyfrowego Polsatu, doszło do odwołania z rady nadzorczej ZE PAK dwóch synów Solorza: Tobiasa Solorza i Piotra Żaka. Tobias Solorz pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Cyfrowego Polsatu.
Reprezentujący interesy dzieci Zygmunta Solorza mecenas Paweł Rymarz skomentował tę sytuację, podkreślając, że „odwołanie synów Zygmunta Solorza z rady nadzorczej ZE PAK nie ma znaczenia dla istoty sporu, a sukcesja i przekazanie współkontroli nad fundacjami TiVi i Solkomtel dzieciom się dokonały. Odwołanie Tobiasa Solorza i Piotra Żaka z władz ZE PAK SA ani też kolejne działania, których zapewne spodziewać możemy się w najbliższych dniach, jak przypuszczalne próby odwołania Tobiasa Solorza i Piotra Żaka z władz spółek posiadanych bezpośrednio i pośrednio przez Fundacje TiVi i Solkomtel mają wydźwięk czysto osobisty, nie mają zaś znaczenia dla istoty toczącego się sporu".
Co dalej z Cyfrowym Polsatem?
Cyfrowy Polsat, jako dominujący podmiot w Grupie Polsat Plus, stoi przed potencjalnie przełomowym momentem w swojej historii. Spółka, będąca operatorem płatnej cyfrowej platformy satelitarnej „Polsat Box" oraz dostawcą usług telekomunikacyjnych, zatrudnia obecnie 8,2 tys. osób i jest jednym z liderów na polskim rynku telewizji płatnej oraz telekomunikacji. W 2023 roku przychody spółki wyniosły 13,6 mld zł.
Zygmunt Solorz, kontrolując niemal 60,5 proc. akcji spółki poprzez TiVi Foundation, ma decydujący wpływ na jej kierunek rozwoju. Jednak trwający spór rodzinny i nadchodzące zmiany w radzie nadzorczej mogą wpłynąć na strategię i stabilność firmy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
