Wiek emerytalny zostanie podniesiony? Do kiedy powinien pracować senior i co oznacza efektywny wiek emerytalny. Polacy pracują za krótko?

Justyna Madan
Justyna Madan
Czy Polacy pracują za krótko? Wiek emerytalny w Polsce jest obecnie najniższy w Europie. Będziemy pracować dłużej?
Czy Polacy pracują za krótko? Wiek emerytalny w Polsce jest obecnie najniższy w Europie. Będziemy pracować dłużej? 123rf
W związku z porozumieniem rządu z Komisją Europejską, wydłużona ma zostać aktywność zawodowa seniorów. Wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, ale i tak będziemy pracować dłużej. Jak to jest możliwie? Ma to związek z efektywnym wiekiem emerytalnym Sprawdzamy, co to właściwie oznacza.

W ramach porozumienia z rząd zobowiązał się, że w ostatnim kwartale 2024 roku przedłoży Komisji Europejskiej raport, który uwzględni działania podjęte w celu podniesienia efektywnego wieku emerytalnego. Raport powinien zawierać m.in. wpływ dłużej pracujących seniorów na rynek pracy, informacje czy zrównoważy to system emerytalny, finanse publiczne oraz równość płci.

Efektywny wiek emerytalny – co to oznacza?

Z chwilą osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego nabywamy prawo do pobierania emerytury. Decyzja, czy przechodzimy na emeryturę, czy chcemy jeszcze pracować, należy do nas. Efektywny wiek emerytalny to natomiast wiek, w którym faktycznie zaczynamy pobierać emeryturę z ZUS.

- Rząd od lat zachęca seniorów do kontynuowania pracy lub realizacji nowych planów zawodowych, jeśli tylko siły im na to pozwalają – powiedziała podczas jednej z konferencji prasowych minister Marlena Maląg.

Jednym z działań, które mają zachęcać seniorów do dłużej pracy jest wprowadzenie PIT-0 dla seniorów. Więcej pisaliśmy o tym w tym artykule:

Jak wyjaśniła minister Maląg, seniorzy którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i będą kontynuować pracę zawodową, zostaną zwolnieni z PIT do ok. 85,5 tys. zł. A ci, którzy rozliczą się na skali podatkowej, skorzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Dlaczego mówi się o podniesieniu efektywnego wieku emerytalnego?

Cel jest tak naprawdę prosty. Chodzi o to, aby seniorzy pracowali dłużej i odłożyli w czasie pobieranie wypracowanego świadczenia. Rząd wprowadza rozwiązania, które mają zachęcić emerytów do nieprzechodzenia na emeryturę tuż po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego.

Krajowy Plan Odbudowy jasno podaje, że wiek emerytalny Polaków jest za niski. Rząd póki co zaprzecza jednak, aby wiek ten miał zostać podniesiony. Efektywny wiek emerytalny oznacza, że po uzyskaniu wieku emerytalnego możemy zdecydować się na dalszą pracę i odłożenie emerytury w czasie, ale możemy też przejść na emeryturę natychmiast z osiągnięciem odpowiedniego wieku i wypracowaniem wymaganych lat.

Czy opłaca się pracować dłużej?

Okazuje się, że w chwili obecnej, w Polsce, zamiast odłożyć emeryturę na bok, bardziej opłaca się pobierać świadczenie i dodatkowo do niego dorabiać. Zwłaszcza, że po osiągnięciu wieku emerytalnego można dorabiać bez limitu. Ograniczenia w dorabianiu dotyczą określoną grupę osób.

O limitach w dorabianiu do emerytury piszemy tutaj:

Kolejną z zalet pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest to, że nadal odprowadzamy składki, a to oznacza, że podwyższamy emeryturę, którą można – zgodnie z przepisami – raz w roku ponownie przeliczyć. Dla wielu emerytów zachęcająca może być też np. tzw. trzynastka.

Jaki jest obecnie wiek emerytalny?

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Jest to obecnie najniższy wiek emerytalny w Europie, poza Austrią gdzie obowiązuje podobny wiek emerytalny. W innych krajach EU jest to zazwyczaj 67 lat bez względu na wiek. Kraje europejskie zrezygnowały z różnicowania wieku emerytalnego ze względu na płeć.

W Polsce, jak wynika z danych ZUS, emerytury mężczyzn są nawet o połowę wyższe niż emerytury kobiet. Zrównanie wieku emerytalnego wydaje się więc konieczne, aby kobiety mogły otrzymywać wyższe świadczenie. ZUS podaje, że w marcu 2022 roku średnia emerytura mężczyzn wynosiła 3 tys. 184 zł, a kobiet – 2 tys. 128 zł.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli wiek emerytalny zostanie podwyższony, to osoby, które obecnie osiągnęły wiek emerytalny i zaczęły pobierać świadczenie, nie będą musiały wracać do pracy.

Na jakie dodatki i zasiłki mogą obecnie liczyć emeryci?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu