Chcesz dorobić do emerytury lub renty? Oto nowe limity. Sprawdź ile możesz dorobić, żeby nie stracić świadczenia

Justyna Madan
Justyna Madan
Od 1 czerwca obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty
Od 1 czerwca obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty 123rf
Od 1 czerwca 2022 zaktualizowano limity dorabiania do emerytury i renty. Dotyczy to emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Ile można dorobić? Czy są jakieś limity? Warto sprawdzić czy zarobki nie są za duże, bo można stracić świadczenie.

To ważna informacja dla wielu emerytów i rencistów! Przede wszystkim warto wymienić o kogo konkretnie chodzi. Kobiety, które skończyły 60 lat i mężczyźni po 65 roku życia mogą spać spokojnie. Limity nie dotyczą też tych, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych czy wojskowych, niezdolnych do pracy w związku z ich służbą wojskową.

Nowe limity dotyczą emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, a przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę oraz osób, które pobierają dopłatę do minimalnej emerytury. Przychód ich pracy nie może przekroczyć kwoty podwyższenia, w innym wypadku dostaną świadczenie bez dopłaty.

Ile mogą dorobić emeryci i renciści od 1 czerwca?

Emeryci i renciści, będą przede wszystkim, mogli dorobić do świadczenia więcej niż do tej pory. Warto jednak pilnować tych kwot, ponieważ po ich przekroczeniu można stracić świadczenie.

Dorabiających emerytów i rencistów obowiązują limity przychodów. Jest to nie więcej niż 70 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobki mieszczą się w przedziale 70-130 proc. takiego wynagrodzenia, wówczas świadczenie zostanie zmniejszone, a po przekroczeniu 130 proc. emerytura lub renta nie będzie przez ZUS wypłacana.

Kwota przeciętnego wynagrodzenia jest aktualizowana co 3 miesiące i wówczas zmieniane są również limity dorabiania do emerytury lub renty. Od 1 marca 2022 limit wynosi 4 196,60 zł. Konkretne dane obowiązujące od 1 czerwca 2022 ZUS poda pod koniec maja, wiadomo już jednak, że średnia pensja w pierwszym kwartale 2022 wynosiła 6,235 zł brutto – wynika z informacji podanych przez GUS. W związku z tym w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku wzrosną limity dla dorabiających emerytów.

Wszystko wskazuje na to, że nowy limit dorabiania do emerytury lub renty będzie o ok. 170 zł wyższy niż do tej pory i wyniesie 4 364,70 zł. Tak wynika ze wstępnych wyliczeń. Oznaczałoby to, że jeśli zarabiamy od 4 364,70 zł do 8 105 zł – świadczenie zostanie zmniejszone, a jeśli kwota przekroczy 8 105 zł wówczas ZUS przestanie wypłacać nam świadczenie.

Co z dorabianiem do renty socjalnej? Jakie zmiany w 2022 roku?

Od nowego roku obowiązują korzystne zmiany dla osób, które dorabiają do renty socjalnej. Renta nie zostanie zawieszona (a odpowiednio zmniejszona) do momentu przekroczenia 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Do tej pory zawieszana była już przy przychodzie wyższym niż 70 proc. tej kwoty.

Do limitów wliczanych będzie też mniej rodzajów przychodów. Na zawieszenie renty socjalnej nie wpłynie:

  • przychód z tytułu najmu i dzierżawy,
  • przychód, m.in. z umowy zlecenia uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, jeśli nie ukończyli 26. roku życia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu