Spis treści
Stacje tankowania wodoru i rozwój transportu napędzanego tym paliwem to dopiero początek zmian
Krajowy Plan Odbudowy i Wzmacniania Odporności (KPO) ma na celu rozwój innowacyjnych rozwiązań, które uczynią polską gospodarkę bardziej odporną na kryzysy. Jednym z kluczowych elementów tego planu jest gospodarka wodorowa. Środki w wysokości 640 mln euro zostaną przeznaczone na budowę stacji tankowania wodoru, rozwój transportu napędzanego tym paliwem oraz wsparcie produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego.
Wiązka inwestycji w technologie wodorowe składa się z trzech części:
inwestycji w zakresie budowy stacji tankowania wodoru;
innowacyjnych jednostek transportowanych napędzanych wodorem;
inwestycje publiczne realizowany w formie dotacji, w celu zachęcenia do realizacji inwestycji prywatnych oraz poprawy dostępu do finansowania w polskim sektorze produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego
Umowy o udzielenie dotacji w ramach trzeciej części inwestycji mają na celu zapewnienie łącznych zdolności produkcyjnych w zakresie wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego na poziomie co najmniej 315 MW.
- Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje misję na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski, m.in. poprzez angażowanie się we wdrażanie instrumentów finansowych z KPO. Zazieleniamy miasta, wspieramy inwestycje w energetykę morską i krajowy system energetyczny oraz energooszczędne budownictwo mieszkaniowe. Dzisiaj do naszego portfolio dołączają dotacje na inwestycje wodorowe. Poprawa dostępu do finansowania w polskim sektorze produkcji wodoru jest jednym z głównych warunków dołączenia do tego ambitnego projektu prywatnych inwestorów. To z kolei wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy kraju - mówi prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK.
Jak wynika z planów, inwestycje mają przyczynić się do spełnienia unijnych celów klimatycznych, takich jak dyrektywa RED III. Do 2030 roku udział wodoru odnawialnego w polskim przemyśle ma wynieść co najmniej 42%, a w sektorze transportu zaawansowane biopaliwa oraz paliwa odnawialne, w tym wodór, mają osiągnąć udział na poziomie 5,5%.
Dzięki nowym instalacjom produkcyjnym możliwe będzie zastąpienie paliw kopalnych i redukcja emisji gazów cieplarnianych. To szczególnie istotne w sektorach trudnych do zdekarbonizowania, takich jak przemysł czy transport.
Wsparcie ma być udzielane w formie dotacji, nabór wniosków planowany jest na grudzień 2024, a wsparcie - do końca czerwca 2025
Podmiotem realizującym wsparcie jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji w ramach pomocy publicznej z całkowitej puli Programu w wysokości 640 mln euro. Maksymalne wsparcie w przeliczeniu na 1 MW mocy instalacji do produkcji wodoru RFNBO wynosi ok. 2 mln euro. Dotacją objęte będą instalacje do produkcji wodoru, jak i infrastruktura towarzysząca (m.in. źródło OZE). Minimalna moc instalacji to 20 MW.
Nabór wniosków w trybie konkursowym planowany jest na grudzień 2024 r. Dokumentacja konkursowa opracowana przez ekspertów BGK trafi dzisiaj do konsultacji biznesowych. Nadzór BGK nad realizacją Programu nie skończy się jednak na wypłacie środków, ale obejmuje także monitoring realizacji przedsięwzięć i ich weryfikację względem projektowanych założeń. Zawieranie umów z Ostatecznymi Odbiorcami Wsparcia planowane jest do końca czerwca 2025 r.
