Workation sprawi, że nie będziemy chcieli kupować mieszkań? Tak niektórzy łączą podróżowanie po świecie i prace zdalną

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Niektórzy z nas nie potrzebują posiadać stałego miejsca zamieszkania - wolą podróżować.
Niektórzy z nas nie potrzebują posiadać stałego miejsca zamieszkania - wolą podróżować. unsplash
Własne mieszkanie Polacy nadal traktują jako swojego rodzaju inwestycję, która sprawi, że będą posiadać jakiś majątek. Posiadanie czterech ścian ma swoje zalety. Mamy pewność, że nikt nas z niego nie wyrzuci, można je zostawić dzieciom jako spadek. To także kapitał, dzięki któremu możemy normalnie żyć i funkcjonować – zabezpiecza nasze podstawowe potrzeby. Posiadając „własny kąt”, nie musimy się martwić koniecznością wynajmowania lokum, z którego kiedyś będziemy musieli się wyprowadzić.

Spis treści

Praca zdalna – czy nowy model pracy zmieni nasze podejście do posiadania mieszkania?

Workation jest określeniem, które powstało jako połączenie angielskiego „work” oznaczającego pracę i „vacation”, czyli wakacje.

Chodzi o sytuację, która scala w sobie te dwie sprzeczności. Ktoś pracuje zdalnie, a jednocześnie podróżuje. Łączy jedno z drugim. Czy taki wędrowny styl życia to alternatywa dla mieszkania na własność?

Najnowszy raport Domondo, przygotowany we współpracy z Elephate, pokazuje, jak pod koniec 2022 r. wyglądała sytuacja mieszkaniowa Polaków. Zbadano także, jakie mają doświadczenia związane z łączeniem pracy zdalnej z podróżowaniem oraz co sądzą o takim stylu życia.

Młodzi Polacy – czy posiadają własne mieszkanie? To ma wpływ na styl życia, jaki prowadzimy

- Ponad połowa osób nieposiadających własnego mieszkania korzysta z opcji wynajmu – dokładnie 49 proc. badanych wynajmuje całe mieszkanie lub dom, a 6 proc. tylko pokój. 36 proc. ankietowanych mieszka u swoich rodziców, a 5 proc. u innej niż rodzic bliskiej osoby, będącej właścicielem mieszkania (najczęściej jest to partner życiowy, ale czasami też teściowie, rodzeństwo lub dzieci). Pozostałe 4 proc. respondentów znajduje się w innej sytuacji, np. korzysta z mieszkań komunalnych lub spółdzielczych - czytamy na stronie domondo.pl.

Autorzy raportu sprawdzili także, jak wygląda sytuacja w poszczególnych grupach wiekowych. Osoby w wieku 18-24 lata najczęściej mieszkają razem z rodzicami (55 proc.) lub rzadziej - wynajmują mieszkanie (31 proc.).

W grupie wiekowej 25-34 lata proporcja się odwraca:

  • 27 proc. mieszka z rodzicami,
  • 58 proc. wynajmuje lokal.

Nie każdy młody człowiek może pozwolić sobie na zakup mieszkania. Wielu z nich decyduje się na wędrowny styl życia. Jeżdżą po różnych krajach, tam szukają pracy i łączą to ze zwiedzaniem konkretnego państwa.

Mieszkanie na własność bądź współwłasność posiada 7 na 10 uczestników badania. Odsetek ten jest jednak mniejszy u młodych dorosłych – w grupie 25-34 lata wynosi 63 proc., a w grupie 18-24 lata już tylko 35 proc. Głównym powodem, przez który wielu Polaków nie posiada mieszkania na własność, jest brak wystarczających funduszy. 40 proc. ankietowanych, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę, nie chce brać kredytu, a 38 proc. nie spełnia warunków, aby go wziąć.

- Marzenie o własnym mieszkaniu czy domu towarzyszy większości młodych dorosłych, którzy stają się samodzielni i niezależni. Niestety, zderzając się z obecnymi realiami, mało jest osób, które mogą je zrealizować tylko dzięki własnej pracy. U wielu może to powodować złość, frustrację oraz poczucie bezsilności - tłumaczy Monika Góźdź-Chromczak z poradni psychologicznej Mojra.pl, cytowana przez domondo.pl.

Jak dodaje, często młodzi decydują się na wyjazd za granicę, aby spełnić marzenie o własnym mieszkaniu. Taki krok pozwala także na samodzielne utrzymanie się oraz większą wolność finansową. Jednocześnie to także rozłąka z najbliższymi i poczucie osamotnienia.

Podróżowanie po świecie i praca. Jak połączyć jedno z drugim?

Niektórzy z nas nie potrzebują stałego miejsca zamieszkania, wolą podróżować. Digitalizacja życia sprawiła, że dziś duża grupa osób może pracować online z dowolnego zakątka świata.

Mimo wszystko pojęcie „cyfrowy nomadyzm” jest Polakom dość obce – spotkało się z nim tylko 27 proc. respondentów, a najbardziej znane jest w grupie wiekowej 25-34 lata.

29 proc. respondentów twierdzi, że nigdy tego nie praktykowało i nie zamierza. 28 proc. deklaruje, że nie ma takich doświadczeń, ale chciałoby spróbować. Co czwarty ankietowany pracował w ten sposób sporadycznie, a co dziesiąty robił to, choć nie jest to w jego stylu. Natomiast łączenie pracy z podróżami zarówno w przeszłości, jak i obecnie, deklaruje 8 proc. badanych.

- Zmiana systemu pracy, a tym samym podróżowania razem z nią, to nie tylko nowe możliwości, ale też wyzwania związane z adaptacją naszej psychiki do sytuacji. Pokonywanie przeszkód i nawarstwiające się problemy dla jednych mogą być chlebem powszednim, a u innych mogą powodować frustrację, złość i obniżenie nastroju. Dlatego niektórzy, zamiast cieszyć się pobytem w ciekawym miejscu, będą myśleć o powrocie do znanego środowiska - tłumaczy Monikę Góźdź-Chromczak.

Bartosz Horajecki, popularny na Instagramie korepetytor i nauczyciel angielskiego zaznacza, że niektóre wady mogą okazać się tylko pozorne:

- Przykładowo przebywając w Indonezji lub Tajlandii, jestem 6 godzin przed Polakami. Dzięki temu moje poranki i przedpołudnia są bardzo aktywne – spędzam je np. na surfingu, bieganiu i zwiedzaniu. Z kolei po południu i w nocy pracuję z klientami z Polski. Różnica czasowa, która mogłaby się wydawać przeszkodą, dla mnie jest atutem – tłumaczy Horajecki.

Dodaje również, że opuszczanie rodzinnej miejscowości skutkuje przyjemnymi powrotami w rodzinne strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu