Wśród polskich przedsiębiorców najwięcej jest kupców. Co o nich sądzą współobywatele?

AIP
Szymon Starnawski / Polska Press

Z raportu Polskiej Rady Biznesu pt. „Przedsiębiorca odczarowany” wynika, że w 2017 r. 165 tys. polskich przedsiębiorców, większość swoich dochodów czerpało z handlu hurtowego lub detalicznego . Jest to główna branża w której działają krajowi właściciele firm (26,6 proc.). O jedną trzecią mniej przedsiębiorców działa w budownictwie, a o połowę mniej w różnych branżach przetwórstwa przemysłowego. W związku ze zbliżającym się Dniem Handlowca, który obchodzony jest 2 lutego, Grupa Muszkieterów zachęca do pracy w handlu i zrealizowania marzenia o własnej firmie.

W 2017 roku w Polsce działało 662 tys. przedsiębiorców, często będących szefami kilku firm jednocześnie. W tym okresie w Polsce funkcjonowało bowiem 884 tys. zarządzanych przez nich podmiotów gospodarczych, przyczyniając się tym samym do wypracowania 35 proc. PKB Polski w 2016 r. Co szczególnie istotne jest to wyższa kwota niż ta, wypracowana przez wszystkie pozostałe grupy przedsiębiorstw razem wzięte. Mowa tutaj zarówno o firmach międzynarodowych, spółkach handlowych z rozproszonym kapitałem oraz tych prowadzonych przez samozatrudnionych.

Badanie Polskiej Rady Biznesu pokazuje również, że ogół społeczeństwa docenia starania polskich przedsiębiorców. Świadczy o tym fakt, że 72 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że wytwarzają oni większość dochodu Polski. Ponadto 63 proc. wskazało, że grupa ta buduje siłę ekonomiczną kraju, także poza jego granicami.

Dodatkowo sami przedsiębiorcy mają silne przekonanie o swojej wiedzy i predyspozycjach, umożliwiających sprawne prowadzenie własnego biznesu. Wiarę we własne siły i umiejętności zadeklarowało aż 60 proc. badanych, co stanowi najwyższy odsetek w krajach europejskich. Co więcej, ponad 20 proc. Polaków oświadczyło, że planuje otworzenie własnego biznesu w ciągu trzech latach od badania, co jest drugim wynikiem w Europie.

- Grupa Muszkieterów również wierzy w możliwości przedsiębiorcze Polaków, dlatego zachęca ich do skorzystania z unikalnego modelu franczyzowego, który da im szansę na samorealizację zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym - komentuje wyniki raportu Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów i dodaje:
– Chcemy, aby przedsiębiorcy działający pod szyldem Intermarché lub Bricomarché mieli poczucie realnego wpływu na kształtowanie polityki Grupy Muszkieterów oraz kierunków jej rozwoju. Dlatego model biznesowy Grupy opiera się na dwóch kluczowych zasadach: niezależności oraz współdecydowaniu o przyszłości organizacji – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów i dodaje – Działanie w ramach Grupy Mus

Pełna wersja raportu Polskiej Rady Biznesu dostępna jest na stronie: http://prb.pl/wp-content/uploads/2018/05/Przedsiebiorca-odczarowany.pdf

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu