Wybierasz się na weekendowy odpoczynek? Brak wolnych miejsc! Znoszone stopniowo obostrzenia przesunęły majówkę w czasie

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Część osób jest też zdecydowana wyjechać od razu, gdy tylko obostrzenia zostaną zdjęte. W związku z obostrzeniami podczas ferii zimowych w tym roku, wiele rodzin nie wyjechało na wypoczynek i jest zdeterminowanych, by wyjazd w cieplejszych miesiącach doszedł do skutku
Część osób jest też zdecydowana wyjechać od razu, gdy tylko obostrzenia zostaną zdjęte. W związku z obostrzeniami podczas ferii zimowych w tym roku, wiele rodzin nie wyjechało na wypoczynek i jest zdeterminowanych, by wyjazd w cieplejszych miesiącach doszedł do skutku Lucyna Nenow / Polska Press
Polacy nie mogą doczekać się 8 maja, kiedy częściowo zostaną zdjęte zakazy administracyjne, dotyczące wyjazdów i wypoczynku w kurortach. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, od soboty 8 maja zostanie przywrócona możliwość korzystania z hoteli (przy dostępie do połowy pokoi), a od 15 maja - restauracji i kawiarni na świeżym powietrzu. Zapowiada się prawdziwy najazd na najpopularniejsze miejsca.

Jak wynika z ankiety, przeprowadzonej przez firmę Sun & Snow, która zarządza ponad 2 tys. apartamentów w polskich kurortach i miastach, aż 96,2 proc. jej klientów planuje wyjazd wypoczynkowy w bieżącym lub na początku 2022 roku.

Polacy tęsknią za kurortami

Pandemia i obostrzenia administracyjne miały w tym roku bardzo duży wpływ na komfort planowanego wypoczynku w Polsce. Jak wynika z badania Sun & Snow aż 71,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w 2021 lub 2020 roku byli zmuszeni do zmiany planów wyjazdowych. Najczęstszym powodem były ogłaszane decyzje administracyjne dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu turystyki. Chęć zmiany terminu wypoczynku ze względu na swoje bezpieczeństwo podczas pandemii deklaruje 42 proc. ankietowanych, w stosunku do 46,8 proc. osób, które planów zmieniać nie chce. Z rezerwacją, wg. danych na pierwszą połowę kwietnia br., wstrzymywało się aż 58,9 proc. ankietowanych.

Transmisji koronawirusa sprzyja niska temperatura, mało słońca oraz bardzo wysoka lub bardzo niska wilgotność powietrza.

Teraz: 13.05.2021. Wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej ...

Jak wynika z badania - spośród osób, które były zmuszone zmienić lub odwołać swój wyjazd aż 87,6 proc. oceniło przeprowadzenie takiej operacji jako komfortowe lub bardzo komfortowe. Ocen negatywnych zanotowano 5,2 proc., a neutralnych 7,2 proc.

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Interesujące odpowiedzi uzyskano na pytanie o poczucie bezpieczeństwa podczas planowanych wyjazdów. Aż 80,2 proc. ankietowanych w związku z panującą pandemią zaznaczyło, że czuje się bezpiecznie, kiedy apartamenty są dezynfekowane. Z kolei 52,1 proc. (można było wybrać w tym przypadku kilka odpowiedzi) wskazało na ozonowanie. Podobny odsetek, bo 51 proc. wskazywało na odpowiedzi związane z dostępnością osobistych środków ochrony, takich jak płyny dezynfekujące i maseczki. Jedynie 17,2 proc. ankietowanych życzyłoby sobie mieć możliwość przeprowadzenia testu na obecność przeciwciał koronawirusa COVID19.

„Jeszcze zanim doszło do ogłoszenia zakazu prowadzenia działalności, skupiliśmy się bardzo na kwestiach bezpieczeństwa. Na pewien czas wprowadziliśmy obsługę bezkontaktową. Nasze apartamenty zawsze są przygotowane w sposób profesjonalny – dezynfekowane przed przyjazdem gości, a ekipy sprzątające wyposażone są w środki ochronne” – mówi Karolina Orłowska z Sun & Snow.

Teraz szybkie rezerwacje

Nieznacznej zmianie uległy preferencje osób rezerwujących pobyt w kurortach, jeśli chodzi o wyprzedzenie, z jakim dokonywana jest rezerwacja. Na ostatnią chwilę rezerwuje ok. 8 proc. ankietowanych, podczas gdy w podobnym badaniu przeprowadzonym w czerwcu ub.r. odsetek ten wynosił 16,1 proc. Na ok. 2 tygodnie przed wyjazdem pobyt zarezerwuje 21,3 proc. (28,1 proc. w czerwcu), a na miesiąc lub więcej przed planowanym wyjazdem 70,1 proc. (było 29,7 proc.).

„Z danych tych może wynikać, że Polacy z jednej strony liczą na to, że trwająca epidemia ustąpi w wakacje na tyle, by umożliwić wypoczynek w najpiękniejszych polskich kurortach, z drugiej zaś obawiają się, że odkładanie planów wakacyjnych na ostatnią chwilę może zakończyć się brakiem miejsca w wymarzonej miejscowości. Część osób jest też zdecydowana wyjechać od razu, gdy tylko obostrzenia zostaną zdjęte. W związku z obostrzeniami podczas ferii zimowych w tym roku, wiele rodzin nie wyjechało na wypoczynek i jest zdeterminowanych, by wyjazd w cieplejszych miesiącach doszedł do skutku” – komentuje ten wynik Dyrektor Operacyjna Sun & Snow.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Zakaz prowadzenia działalności hotelowej, złagodzony na początku maja 2021 r., to już kolejny lockdown branży turystycznej od początku pandemii. Po pięciu tygodniach od otwarcia w reżimie sanitarnym 20 marca br., przez 7 tygodni zakazane było wynajmowanie apartamentów wypoczynkowych, z wyjątkiem noclegów świadczonych w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu