Wyjazd na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Popyt na taksówki może wzrosnąć nawet o 80 procent

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Badanie FREE NOW wykazało również, że część Polaków planuje zmienić swoje nawyki transportowe.
Badanie FREE NOW wykazało również, że część Polaków planuje zmienić swoje nawyki transportowe. unsplash
Taksówki w czasie świąt będą bardziej rozchwytywane. Nawet o 80 proc. względem dni powszednich wzrośnie popyt na przejazdy taryfami w tegorocznym okresie świątecznym - przewiduje FREE NOW, europejska aplikacja mobilności miejskiej. Badanie zrealizował Instytut Badawczy KANTAR w listopadzie 2022 r. Wynika z niego, że co trzeci mieszkaniec polskich miast planuje spędzić święta w podróży. Pozostałe 70 proc. badanych zamierza pozostać w mieście i przemieszczać się tylko w jego obrębie.

Dlaczego w święta wzrośnie popyt na przejazdy taksówkami?

Z ankiety FREE NOW wynika także, że ponad 80% Polaków planuje powitać Nowy Rok w gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół, a zaledwie 15 proc. rozważa udział w większej domówce. W okresie świątecznym taksówka uznawana jest przez 35% respondentów za najbardziej bezpieczną formę transportu dla powrotów z firmowych i rodzinnych spotkań - obok publicznego transportu, wskazanego przez 30% badanych.

- Rokrocznie najwyższy popyt na przejazdy taxi na platformie FREE NOW odnotowujemy w okresie świątecznym i sylwestrowym. W tym roku z powodu braku obostrzeń pandemicznych spodziewamy się, że potrzeba przemieszczania się wśród mieszkańców miast będzie jeszcze większa – tłumaczy Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce. Spodziewa się prawie dwukrotnego wzrostu liczby zamówień.

Jak podkreśla - największą liczbę zamówień w zeszłoroczną Wigilię odnotowano w godzinach 15:00 - 17:00 i między 21:00 a 22:00, natomiast w Sylwestra szczyt przypadł na 2-4 w nocy.

Transportowe nawyki. Polacy chcą je zmienić. Powodem są rosnące ceny i ekologia

Badanie FREE NOW wykazało również, że część Polaków planuje zmienić swoje nawyki transportowe w związku z rosnącą inflacją, ale również większą świadomością ekologiczną. Już 1 na 4 respondentów z polskich miast planuje w 2023 roku znacząco ograniczyć korzystanie z własnego samochodu, a nawet z niego zrezygnować. Aż 35 proc. mieszkańców miast zamierza ograniczyć wydatki na transport.

- W odpowiedzi na sytuację ekonomiczną i rosnące koszty utrzymania, wprowadziliśmy dla użytkowników FREE NOW w Warszawie usługę Lite Basic, umożliwiającą budżetowe przejazdy poza godzinami szczytu. W styczniu 2023 roku planujemy rozwijać ją w kolejnych miastach. Dostrzegamy zmianę w wyborach transportowych Polaków - mówi Krzysztof Urban.

Z badania wynika, że nawet 23 proc. z Polaków zamierza przerzucić się na współdzielony transport, by zredukować szkodliwe emisje dwutlenku węgla.

- Te czynniki sprawiają, że rok 2023 może być przełomowym pod tym względem dla branży mobility w Polsce - podsumowuje Krzysztof Urban.

Przejazdy współdzielone polegają na wyszukiwaniu za pośrednictwem internetowej platformy łączenie kierowców planujących przejazd w tym samym kierunku w zamian za podzielenie się kosztami paliwa. Przyczynia się to nie tylko do oszczędności pieniędzy, ale także ogranicza emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu