Wykonanie budżetu po lipcu było znowu rekordowe

Piotr Bujak
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP PKO BP
Zamiast zapisanego w harmonogramie deficytu na poziomie 25,4 mld PLN osiągnięto nadwyżkę na poziomie 2,4 mld PLN. Bardzo dobry wynik realizacji budżetu państwa to przede wszystkim zasługa znacznego wzrostu dochodów ogółem, o blisko 10 proc. r/r, przy utrzymaniu dyscypliny po stronie wydatkowej.

W poszczególnych kategoriach dochodów szczególnie dobre jest wykonanie dochodów z VAT (+24,4 proc. r/r), co wiąże się w dużym stopniu z poprawą ściągalności podatków. Solidny wzrost dochodów z PIT (7,8 proc. r/r) wiązać można z wyraźną poprawą sytuacji na rynku pracy. Mocny rynek pracy to także większy napływ składek i lepsza sytuacja w funduszach ubezpieczeń społecznych, stąd dotacja do FUS była niższa po lipcu o 18,5 proc. r/r.

 
Okres niskich stóp procentowych dodatkowo sprzyja ograniczaniu kosztów obsługi zadłużenia (o 7,3 proc. r/r, ok. 1,5 mld zł). Biorąc pod uwagę wykonanie po lipcu, deficyt budżetu państwa w całym roku może być o ok. polowe mniejszy od zaplanowanego na poziomie niemal 60 mld zł. W efekcie deficyt całego sektora finansów publicznych w tym roku może się zmniejszyć wobec 2,4 proc. PKB w 2016 r.

Obejrzyj wideo:
60 sekund biznesu: Polacy wyhodowali najlepsze konie na świecie

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu