Posiadanie gotówki zawsze było i jest synonimem wolności. Pieniądze dają nam także poczucie bezpieczeństwa. Musimy jednak wiedzieć, że pieniądze jako środki płatnicze w pewnych sytuacjach mogą stracić swoją ważność a czasem i wartość. Chodzi przede wszystkim o pieniądze zniszczone, które mamy obowiązek wymienić. Warto podkreślić, że sprzedawca ma prawo nie przyjąć od nas zniszczonych pieniędzy i prosić o inny banknot. Podobnie kupujący może nie przyjąć zniszczonego banknotu w ramach reszty.
Koniecznie zobacz:Oto kiedy trzeba wymienić banknoty. Takie banknoty tracą ważność
Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.
W większości przypadków wymiany możesz dokonać bezpłatnie w kasie dowolnego banku komercyjnego lub spółdzielczego działającego w Polsce oraz w oddziałach okręgowych NBP.
Banki są zobligowane do wymiany zniszczonych banknotów i monet. Jeśli uchylają się od realizacji tego obowiązku pamiętaj, że nie mają do tego prawa.
Z punktu widzenia prawa nawet najmniejszy napis na powierzchni banknotu jest jego uszkodzeniem. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale mamy prawo odmówić przyjęcia takiego banknotu. To na jego posiadaczu ciąży obowiązek wymiany go na nieuszkodzony.
Takie pieniądze musisz wymienić
W poniższej galerii przygotowaliśmy dla Was ściągę dotyczącą wymiany pieniędzy. Oto jakie pieniądze musimy wymienić, ze względu na utratę wartości i ważności: