Wymiana walut. Oto sposoby, jak zrobić to najkorzystniej. Czym płacić za granicą - gotówką czy kartą? Sprawdź, co wybrać na wyjeździe

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Każdego roku wraca pytanie: czym płacić na wyjeździe? Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji specjalizujących się w wymianie walut zapewniających atrakcyjny kurs wymiany w momencie płatności kartą. Niektórzy wolą wymieniać waluty przed wyjazdem za granicę. W tekście wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na założenie konta walutowego, ale także gdzie wymienić fizyczną gotówkę, także po przybyciu na miejsce. Sprawdź, które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne dla ciebie.

Spis treści

Najlepiej nie wymieniać całej gotówki za jednym razem.
Waluty warto wymieniać partiami, uśredniając w ten sposób kurs wymiany oraz zagrożenie, że zrobimy to wprawdzie za jednym zamachem, ale w chwili, gdy np. euro, dolary czy korony czeskie okażą się rekordowo drogie wobec złotego. unsplash/ Norbert Braun

Wymiana gotówki przed wyjazdem

Kursy głównych walut w relacji do złotego mogą się wahać o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt groszy. Wystarczy wspomnieć, że np. w maju 2021 r. za dolara płaciliśmy niespełna 3,70 zł, podczas gdy we wrześniu 2022 r. padały rekordy przekraczające 5 zł – tłumaczy nam Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Wahania notowań odzwierciedlają reakcje oraz popyt inwestorów na waluty w zależności od m.in. globalnej sytuacji geopolitycznej, stanu gospodarki czy działań banków. Czynników wpływających na kursy walut oraz korelacji między nimi da się wymienić znacznie więcej. Trudno zatem wgryzać się w całą materię, gdy trzeba wymienić walutę przed wyjazdem na zagraniczne wakacje. Jednak ekspert wymienia kilka elementarnych zasad, które pozwalają ograniczać ryzyko niekorzystnej wymiany walut:

  1. Nie warto tego robić na ostatnią chwilę oraz w miejscach najbardziej obleganych przez turystów. Kursy wymiany w kantorach stacjonarnych, np. na lotniskach, przy przejściach granicznych czy też popularnych centrach handlowych mogą być zawyżone.
  2. Lepiej unikać kantorów, gdzie spready, czyli różnice w kursie kupna i sprzedaży danej waluty są wysokie, sięgając np. kilkunastu groszy. Przekładając to na handel zwykłymi towarami, oznacza to po prostu przesadnie wysokie marże. Najlepsze serwisy wymiany walut online i fintechy cechują minimalne, ok. 3-groszowe spready.
  3. Jeśli zaplanowaliśmy wakacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, można wymieniać waluty partiami, uśredniając w ten sposób kurs wymiany oraz zagrożenie, że zrobimy to wprawdzie za jednym zamachem, ale w chwili, gdy np. euro, dolary czy korony czeskie okażą się rekordowo drogie wobec złotego.

Kiedy lepiej zabrać gotówkę na wakacje 2023?

Wszystko zależy od tego, gdzie wybieramy się na letni urlop. Jeżeli będziemy poruszać się po strefie euro lub w popularnym turystycznie regionie, mamy do wyboru więcej opcji, jeżeli chodzi o sposoby płacenia. Jednak, coraz częściej na mapie wakacyjnych kierunków Polaków pojawiają się bardziej egzotycznie kierunki, gdzie pod względem nowoczesnych form płatności możemy mieć problem. W takich przypadkach pozostaje nam tylko gotówka.

Zresztą, gotówka przydaje się nie tylko w takich miejscach. Nie zawsze zapłacimy w „nowoczesny” sposób np. za zakupy zrobione na targu, za przekąskę z foodtrucka, przejazd taksówką, czy opłacenie biletu za wstęp na molo, itp.

Ponadto, jak wskazuje w rozmowie ze Strefą Biznesu Stefan Bogucki z Revolut, wymiana waluty przed wyjazdem za granicę może być pomocna do kontroli wydatków. – Mamy na subkoncie walutowym wymienioną kwotę, czyli nasz budżet wyjazdowy, którego nie chcemy przekroczyć np. 5000 lir tureckich (TRY) i monitorujemy tempo wydatków. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy – podkreśla.

Jednocześnie przyznaje, że lepiej unikać płacenia walutami w gotówce. – Awaryjnie, warto mieć na wyjeździe trochę dolarów lub euro w portfelu, ale najbezpieczniej posługiwać się aplikacją walutową kartą. Po powrocie do Polski nie musimy się też martwić o nie wydane banknoty i monety. Z subkonta walutowego można je łatwo zamienić z powrotem na złotówki – podpowiada.

Gdzie i kiedy wymienić waluty, żeby nie przepłacić?

Złotówki na inną walutę możemy wymienić w:

  • banku,
  • kantorze tradycyjnym oraz w tym internetowym.

Jednak tutaj warto na chwilę zatrzymać się przy pojęciu, jakim jest spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. W tym przypadku zasada jest prosta: im spread jest większy, tym mniej korzystne jest dla nas nabycie obcej waluty.

W banku może on wynosić nawet kilkanaście groszy, co będzie mieć znaczenie, jeżeli chcemy wymienić większą sumę. W przypadku kantorów, wysokość spreadu może się znacznie wahać, w zależności od konkretnych punktów. Jak podpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), warto być świadomym, że najdrożej walutę wymienimy w kantorach znajdujących się na lotniskach czy dworcach. Kursy są wysokie, bo właściciele kantorów korzystają na tym, że wymieniamy walutę na tzw. ostatnią chwilę i nie mamy czasu, by szukać tańszego miejsca.

– Może się pojawić opłata weekendowa za wymianę walut w dni wolne, gdy giełdy walutowe są zamknięte – zwraca uwagę ekspert. – Trzeba też wspomnieć o opłatach jakie mogą pobierać za granicą operatorzy sieci bankomatów. Jeśli zmuszeni jesteśmy do wypłacenia gotówki z bankomatu za granicą, warto odrzucić pojawiającą się na ekranie propozycje przewalutowania po kursie bankomatu. Jeśli je odrzucimy, bankomat powinien pobrać walutę bezpośrednio z naszego subkonta walutowego lub wypłacić walutę wymienioną „w locie" po dobrym kursie przez naszą aplikację walutową – tłumaczy Bogucki.

W związku z tym, o wymianie pieniędzy w kantorze warto pomyśleć przynajmniej na kilka dni przed podróżą, aby mieć czas poszukać w naszym miejscu zamieszkania tego punktu, w którym dokonamy transakcji na jak najlepszych warunkach. Bogucki z kolei podpowiada, aby kurs waluty kraju docelowego śledzić na bieżąco w aplikacji na długo przed wyjazdem. W ten sposób możemy „zapolować" na korzystny kurs wymiany.

Wymiana pieniędzy w kantorze internetowym

Od kilku lat dużą popularnością w naszym kraju cieszą się tzw. internetowe kantory. Są to platformy, na których dokonamy wymiany waluty online. Wiele osób przed skorzystaniem z takiego rozwiązania powstrzymuje pytanie: czy to bezpieczne?

– Stacjonarne punkty wymiany walut z pewnością wzbudzają większe zaufanie niż te internetowe, dzięki dłuższemu funkcjonowaniu na rynku, ale jeżeli dany kantor działa legalnie i w dodatku współpracuje z bankami, to transakcje w nim dokonywane są bezpieczne. Warto również wiedzieć, że funkcjonowanie kantora online wiąże się z koniecznością raportowania podejrzanych operacji finansowych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Poza tym, każdy taki kantor, któremu zależy na zapewnieniu jak największej wiarygodności i bezpieczeństwa swoim klientom, stara się o przyznanie krajowej licencji instytucji płatniczej wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego – wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Czy korzystanie z internetowych kantorów opłaca się bardziej niż z tych „tradycyjnych”? Zdaniem eksperta – tak. Na takich platformach przeważnie mamy do czynienia z niższym kursem walut i mniejszym spreadem, na poziomie zazwyczaj poniżej 1 proc. Cała transakcja odbywa się online, więc nie zawiera marż nakładanych przez właścicieli kantorów stacjonarnych czy banki, które potrafią być bardzo wysokie, tylko niewielką prowizję dla serwisu – dodaje.

Wymiana waluty online. Jak to działa?

Aby wymienić złotówki na inną walutę online, musimy posiadać dwa konta: standardowe konto złotówkowe oraz konto walutowe. Najpierw przelewamy określoną sumę w złotówkach na rachunek kantoru, a potem dokonywany jest tzw. przelew zwrotny na nasze konto walutowe.

Warto wiedzieć, że nie zawsze taka transakcja zostanie zrealizowana automatycznie i na przelew będziemy musieli poczekać nawet 1-2 dni, dlatego nie czekajmy z wymianą waluty na ostatnią chwilę. Szybszą opcją jest wymiana środków w banku, w którym posiadamy konto, dzięki temu pieniądze otrzymamy właściwie natychmiast. Dlatego sprawdźmy, czy nasz bank posiada własny internetowy kantor – zazwyczaj będziemy mieć do niego dostęp przez serwis transakcyjny.

Ponadto, kantory online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo wynikające z faktu, że nie musimy wracać z dużą ilością gotówki przy sobie i obawiać się złodziei.

Konto walutowe. Jak je założyć? Ile kosztuje?

Założenie wspomnianego konta walutowego zazwyczaj jest bezpłatne, a sam proces jego utworzenia prosty, gdyż w wielu bankach można tego dokonać bez wychodzenia z domu, za pomocą bankowości elektronicznej w zaledwie kilka minut. Warto również zdecydować się na posiadanie karty do takiego rachunku, która może okazać się niezwykle przydatna w podróży, ponieważ wypłaty z bankomatów mało popularnych walut, np. korony czeskiej czy chorwackich kun, wiążą się z większymi kosztami niż np. przy wymianie dolarów lub euro. Koszt takiej karty zazwyczaj wynosi kilka złotych miesięcznie, a często przez pierwsze miesiące banki nie pobierają w ogóle opłaty za jej wydanie.

Jak wyjaśnia Bogucki, aplikacje walutowe oferują karty wirtualne do płatności online i telefonem oraz karty fizyczne do płatności w sklepach i punktach usług offline. By z nich skorzystać, trzeba pobrać aplikację walutową ze sklepu AppStore lub GooglePlay na telefon, założyć bezpłatne konto i zamówić kartę - powinna dojść w kilka dni, ale warto nie odkładać tego na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem lub wylotem.

– Następnie, trzeba doładować aplikację walutową jakąś kwotą i dla pewności wykonać w Polsce jakieś testowe płatności, typu kupić kawę w kawiarni lub wybrać 50 zł z bankomatu. Wtedy mamy pewność, że wszystko działa i jesteśmy spokojni, unikamy niepewności na wyjeździe – tłumaczy.

Bogucki wyjaśnia, że aplikacje specjalizujące się w wymianie walut zapewniają atrakcyjny kurs wymiany w momencie płatności kartą, dlatego część klientów w ogóle nie wymienia walut przed wyjazdem. – Te osoby płacą kartą na bieżąco za granicą, a aplikacja pobiera pieniądze z konta złotowego i wymienia je „w locie" po dobrym kursie. W ten sposób nie zaprzątają sobie głowy tematem wymiany walut – dodaje.

Kiedy lepiej sprawdzi się karta wielowalutowa?

Jak wyjaśnia nam Błaszczyk, karty wielowalutowe są honorowane niemal na całym świecie. Jest jednak faktem, że np. na targowiskach, u ulicznych sprzedawców czy też w niektórych górskich schroniskach można uregulować należność wyłącznie gotówką. Co może wydać się zaskakujące, na taką ewentualność korzystnym rozwiązaniem także wydaje się karta wielowalutowa. Za jej pomocą możemy bowiem, przebywając za granicą, wypłacić bez prowizji pieniądze z bankomatu. Ale uwaga! Tu warto zachować szczególną ostrożność.

– Po pierwsze uważajmy na komunikat o DCC (Dynamic Currency Conversion). Po włożeniu karty wielowalutowej do bankomatu system rozpozna, że główną walutą naszej karty jest PLN i zaoferuje opcję przewalutowanie po własnym kursie, by nie musiał tego robić bank. W takim przypadku z naszego konta pobrane zostałyby złote. Zabieg ten jest bardzo często niekorzystny ze względu na mało atrakcyjne kursy walut – tłumaczy nam ekspert.

– Gdy na wyświetlaczu bankomatu pojawi się informacja (najczęściej w języku angielskim) o propozycji przewalutowania, należy ją odrzucić. Dzięki temu z naszego konta pobranie zostanie kwota we właściwej walucie – np. w Grecji będzie to euro, a w Danii korony duńskie. Posiadaczom kart wielowalutowych nie opłaca się korzystać z DCC, ponieważ ich karty dokonują automatycznego przewalutowania transakcji po zazwyczaj znacznie lepszym kursie – dodaje.

Po drugie wskazuje, że niektóre bankomaty pobierają surcharge, czyli opłatę za utrzymanie urządzenia i technologii, obciążając nią klienta. – Przed wypłatą gotówki powinna pojawić się o tym informacja na ekranie bankomatu. W takim wypadku, o ile to oczywiście możliwe, należy zrezygnować z transakcji i poszukać w pobliżu innego bankomatu – podpowiada.

Gdzie wymienić pieniądze po przekroczeniu granicy?

We wszystkich krajach Europy spread jest na mniej więcej podobnym poziomie i obowiązują te same zasady wymiany walut, które znamy z kantorów w naszym kraju. Pamiętajmy jednak, że te ulokowane właśnie na lotniskach i w miejscach najbardziej obleganych przez turystów, przeważnie oferują mniej atrakcyjne warunki wymiany.

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, powinniśmy liczyć się z tym, że wymiana walut poza granicami Polski jest generalnie mniej korzystna. Nie odczujemy tego tak bardzo, np. gdy będziemy chcieli wymienić mniejszą sumę, np. 100 euro na lotnisku w Madrycie, ale na „mieście” nie mamy już kontroli nad oferowanymi stawkami. Eksperci ZFPF zwracają uwagę, że jeżeli nie chcemy stracić na takiej transakcji i zależy nam na atrakcyjnym kursie, warto wcześniej zaopatrzyć się w potrzebną walutę i złotówki wymienić jeszcze w kantorze w Polsce lub dokonać tego online na dedykowanej platformie.

– Jeżeli wybieramy się na wakacje w dalsze rejony np. do któregoś z azjatyckich krajów, co obecnie jest modne lub chcemy odwiedzić jakąś tropikalną wyspę, możemy mieć problem z szybką i łatwą wymianą złotówek. Jest to związane z małą popularnością naszej waluty w takich regionach – zauważa Zięba.

W tych miejscach nie wymieniaj pieniędzy. Oszuści tylko czekają

Wakacje to idealny czas dla oszustów, gdyż ogarnięci beztroskością urlopu, jesteśmy bardziej podatni na wyłudzenia. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie korzystać z propozycji przypadkowych osób, które proponują wymianę pieniędzy od ręki, „na ulicy”, nawet jeśli przedstawiają wyjątkowo korzystne warunki, ponieważ nie mamy pewności co do ich intencji.

Ponadto, wypłacając pieniądze z bankomatu, zwróćmy szczególną uwagę na wygląd urządzenia, tzn. sprawdźmy, czy w miejscu wkładania karty, nie ma zamontowanych nietypowych nakładek czy mini-kamer. Jeśli tak jest, zrezygnujmy z wypłacania gotówki i zgłośmy ten fakt do banku lub na policję, ponieważ najprawdopodobniej mamy do czynienia z tzw. ,,skimmingiem”, czyli próbą skopiowania zawartości paska magnetycznego karty płatniczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu