Wynajmować czy nie wynajmować mieszkanie obcokrajowcowi? Sprawdź, o co musisz zadbać, aby wynajem był opłacalny i bezpieczny

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W związku z przedłużającym się konfliktem w ich ojczyźnie w niedalekiej przyszłości wielu z nich częściej będzie poszukiwać ofert długoterminowego najmu nieruchomości. Jednocześnie, wśród właścicieli nadal panuje wiele obaw towarzyszących zawarciu umowy z obcokrajowcem.
W związku z przedłużającym się konfliktem w ich ojczyźnie w niedalekiej przyszłości wielu z nich częściej będzie poszukiwać ofert długoterminowego najmu nieruchomości. Jednocześnie, wśród właścicieli nadal panuje wiele obaw towarzyszących zawarciu umowy z obcokrajowcem. Karina Trojok / Polska Press
Według danych z maja 2022 roku, ponad 2,3 mln Ukraińców mieszka w 12 największych miastach Polski i ich metropoliach . Stanowią oni także znaczną część ich ludności, w przypadku Gdańska jest to 24%, we Wrocławiu 28%, a w Rzeszowie aż 37% mieszkańców. Z tego powodu zmianom musi ulec także rynek najmu w największych miastach Polski, mimo licznych obaw właścicieli nieruchomości.

Do Polski od początku trwającej w Ukrainie wojny przyjechało blisko 5 milionów uchodźców, wielu z nich zdecydowało się tu pozostać na dłużej i poszukać własnego, tymczasowego lokum. Jednocześnie, wielu właścicieli mieszkań ma obawy, przed zawarciem umowy z obcokrajowcem.

Według ankiety przeprowadzonej wśród ukraińskich uchodźców na potrzeby raportu Unii Metropolii Polskich, aż 28% z nich jako swoją główną potrzebę wskazało znalezienie mieszkania. Można zatem zakładać, że w związku z przedłużającym się konfliktem w ich ojczyźnie w niedalekiej przyszłości wielu z nich częściej będzie poszukiwać ofert długoterminowego najmu nieruchomości.

Wynajmujący mają opory przed wynajmem mieszkania na dłużej cudzoziemcom

Jednocześnie, wśród właścicieli nadal panuje wiele obaw towarzyszących zawarciu umowy z obcokrajowcem. Trudności sprawiają m.in.:

  • bariera językowa;
  • brak polskich dokumentów tożsamości najemcy;
  • trudności w weryfikacji potencjalnego najemcy;
  • wymaganie wysokich kaucji na wypadek problemów z najemcą.

To tylko niektóre z przeszkód, które mogą zniechęcić właścicieli do podpisywania umów z obcokrajowcami. Część z nich decyduje się na zabezpieczenia umowy wysokimi czynszami i kaucjami. Sprawia to, że wynajmujący mieszkanie tracą wielu potencjalnych najemców.

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce jest aktualnie bardzo aktywny i mamy do czynienia z dużym popytem zarówno wśród nowo przybyłych obcokrajowców, jak i Polaków. Jeszcze w ubiegłym roku rynek był pełen ofert najmu przy mniejszej liczbie kandydatów, teraz sytuacja uległa odwróceniu.

- To zrozumiałe, że właściciele nieruchomości mogą czuć się niepewnie w kwestii oceny ryzyka najmu i stają przed wyzwaniem, jak wybrać najlepszego i najbardziej wiarygodnego kandydata. Zabezpieczenie w postaci kaucji nie jest wystarczające, ponieważ gdy pojawiają się problemy, kaucja pokrywa jedynie część strat – komentuje Piotr Kula, Country Manager Rendin Polska

.

Nowi najemcy na rynku najmu polskich metropolii, nowe metody ustalania wiarygodności

Warto wiedzieć, że dzięki odpowiednim rozwiązaniom wynajem może stać się bezpieczniejszy dla obu stron.

Na rynku dostępna jest usługa weryfikacji kandydatów. Sprawdzana jest jego historia kredytową, m.in. czy nie zalega z płatnościami. Firma może także sprawdzić czy miesięczna opłata za wynajem i dochody są odpowiednio zbalansowane. Pozwala to uniknąć potencjalnym lokatorom dużego, jednorazowego kosztu związanego z wysoką kaucją, natomiast wynajmujący otrzymuje gwarancję zabezpieczenia finansowego w wysokości aż czterokrotności miesięcznego czynszu.

Warto podkreślić, że firma jest w stanie zweryfikować zarówno rodzimych najemców, jak i obcokrajowców. Bez względu na narodowość, jeśli potencjalny lokator posiada od dłuższego czasu numer PESEL, jest w stanie zbadać jego zachowania płatnicze i zarządzić ryzkiem.

Jeśli dany kandydat uzyskał natomiast numer PESEL niedawno, to firma sprawdza jego wiarygodność korzystając również z dodatkowych źródeł, np. sprawdzając umowę o pracę, wyciągi bankowe lub analizując czy wysokość dochodów będzie odpowiednia w stosunku do opłaty za wynajem.

Warto pamiętać, że jeśli zweryfikujemy potencjalnego najemcę i podpiszemy z nim odpowiednią umowę, to wynajem nadal pozostaje dobrym sposobem na stabilny zysk z nieruchomości, niezależnie od narodowości lokatora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu