Wyższa płaca minimalna to niekoniecznie większy zysk. Wyjaśniamy, dlaczego

AB
Płaca minimalna idzie w górę z początkiem nowego roku. Na podwyżce najniższej krajowej mogą również zyskać lepiej zarabiający pracownicy. Zmiany obowiązujących stawek niestety mają również drugą stronę medalu.

Na początku roku czeka nas odczuwalna podwyżka płacy minimalnej. Najniższe pensje pójdą w górę o 350 zł, co stanowi aż 15,6% obecnego minimum. Wynagrodzenia najgorzej zarabiających Polaków rosną szybciej niż przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób). Czy wyjdzie to nam na dobre?

Na podwyżce płacy minimalnej zyskają również inni pracownicy

Co druga firma (48%) deklaruje wzrost wynagrodzeń w 2020 r. - pokazują wyniki 40. edycji badania „Plany Pracodawców”. Wyższe płace to efekt dużego wzrostu płacy minimalnej. Zmiany odczuje wielu pracowników. Blisko połowa pracodawców uczestniczących w badaniu (48%) przyznaje, że zatrudnia osoby, które zarabiają płacę minimalną.

Płaca minimalna może wystrzelić raptownie w górę.

Płaca minimalna w kwocie 4000 zł? To możliwe. Zobacz, o ile ...

Co czwarta firma (24%) zamierza zwiększyć zatrudnienie w pierwszym półroczu 2020 roku. To wcale nie tak dużo, jakby mogło się wydawać. W ciągu pół roku odsetek przedsiębiorstw szykujących nowe rekrutacje zmniejszył się o 15 punktów procentowych. Z kolei 62% pracodawców planuje utrzymać status quo, jeśli chodzi o liczbę etatów.

Jednocześnie nowe wakaty mogą pojawić się w dużych miejscowościach (powyżej 200 tys. mieszkańców). W jęciu ogólnopolskim, 28% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, podczas gdy w dużych aglomeracjach odsetek ten wynosi 32%.

W wielu branżach szykują się zwolnienia

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy są w stanie podążać za rynkowymi trendami. Aż 11% firm nie przewiduje podwyżek lub wręcz szykuje zwolnienia. To duży wzrost wobec 4% respondentów planujących redukcję etatów pół roku temu. Ostatnio podobną tendencję do zwolnień pracodawcy przejawiali pięć lat temu.

W branży budowlanej aż 13% pracowników może stracić pracę. Warto za to poszukać zatrudnienia w transporcie, na magazynie lub w łączności, gdzie co druga firma nastawia się na podwyżki dla pracowników (46%).

W większości europejskich państw obowiązuje płaca minimalna. Przepisy regulujące wysokość najniższego wynagrodzenia wprowadzono również w Polsce. Poszczególne kraje znacznie różnią się pod względem najniższych stawek za miesiąc pracy. Nie wszędzie wysokość płacy minimalnej reguluje państwo. 1 stycznia 2018 r. przepisów o jednakowej dla wszystkich płacy minimalnej nie było w sześciu krajach UE: w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji, we Włoszech i na Cyprze.Płaca minimalna nie obowiązywała również w trzech państwach EFTA: Islandii, Norwegii i Szwajcarii.Nie oznacza to jednak, że wysokość minimalnych zarobków zależy od dobrej woli pracodawcy.ZOBACZ, ile wynosi płaca minimalna w poszczególnych krajach i czym można ją zastąpić!Żródło: Serwis Eurostatu ec.europa.eu/eurostat, dane za styczeń 2019 w euro

Płaca minimalna w różnych krajach. Porównaj minimalne stawki...

Jeszcze nigdy w historii badania Randstad tak wielu pracodawców nie planowało podwyżek. Ich zapowiedzi mają związek podniesieniem wysokości płacy minimalnej i sezonowością zatrudnienia - pensje najczęściej idą w górę w pierwszym kwartale, kiedy to firmy dysponują nowymi budżetami. Jednocześnie w styczniu zaczynają obowiązywać nowe regulacje w kwestii najniższej krajowej.

Osoby zatrudnione na wsi mają mniejszą szansę na podwyżki

Wzrost wynagrodzeń zmusi niektórych przedsiębiorców do cięć w wydatkach. Mogą oni szukać oszczędności w wydatkach na wynagrodzenia dla pracowników. Utrata posady grozi przede wszystkim osobom zatrudnionym na wsiach położonych poza obrębem dużych aglomeracji miejskich. To właśnie one, oprócz pracowników w małych miastach do 20 tys. mieszkańców, najczęściej pracują za najniższą krajową. Redukcja etatów może dotknąć aż 15% pracowników z obszarów wiejskich.

Kłopoty nie ominą także lepiej zarabiających pracowników. Otóż niektórzy przedsiębiorcy planują oszczędzać na podwyżkach dla lepiej zarabiających osób. Potwierdzają to deklaracje ⅓ respondentów Instytutu Badawczego Randstad.

Na wzrośnie płacy minimalnej najlepiej wyjdą pracownicy z tych branż

Kto zatem może liczyć na wyższą pensję? W Nowym Roku widoki na lepsze zarobki mają osoby zatrudnione w handlu i naprawach. Co drugi pracownik z tego sektora (47%) może dostać podwyżkę. W ciągu najbliższego półrocza płace wzrosną również w przemyśle i budownictwie, gdzie perspektywa wyższych zarobków otwiera się przed 48% pracowników.

Ponadto poprawi się sytuacja osób pracujących w korporacjach z sektora SSC/BPO, gdzie co drugi pracodawca deklaruje wzrost płac (49%) w pierwszym kwartale. Podobne deklaracje składają przedsiębiorstwa z sektora obsługi nieruchomości i firm (51%) oraz świadczące usługi pośrednictwa finansowego (56%).

Co czwarty pracownik musi przeżyć za najniższą krajową

Wzrost płacy minimalnej mało szokuje, jeżeli uświadomimy sobie, że w większości europejskich krajów dużo mniej osób niż w Polsce musi przeżyć za najniższą krajową. Co prawda najnowsze dane Eurostatu obejmują dane na ten temat z lat 2014-2016, ale warto się z nimi zapoznać, aby wyrobić sobie opinię na temat wysokości stawek minimalnych.

W ciągu 20 lat w wartość płacy minimalnej zwiększyła się niemal czterokrotnie. Najniższa krajowa rosła konsekwentnie w górę. Wyjątkiem był 2014 r., kiedy to pozostała na niezmienionym poziomie. Zobacz, o ile rosła płaca minimalna od 2000 r. do 2020 roku.

Jak płaca minimalna zmieniała się na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]

W 2014 r. co czwarty pracownik na Łotwie (25.5%) i w Rumunii (24.4%) zarabiał najniższą krajową. W podobnej sytuacji znajdowały się osoby zatrudnione na Litwie (24%), w Polsce (23,6%), a w Estonii (22,8%) - wynika z danych Eurostatu za 2014 rok. Najmniejszy odsetek osób z minimalną pensją odnotowano w Szwecji (2,6 %), Belgii (3,8%), Finlandii (5,3%), Danii (8,6%) i Francji (8,8%).

Polska znalazła w niechlubnym gronie pięciu krajów z najniższą medianą najniższej stawki za godzinę pracy. W Bułgarii stawka godzinowa wynosiła 1,7 euro, w Rumunii - 2 euro, na Litwie - 3,10 euro, na Łotwie - 3,4 euro, a w Polsce - 4,3 euro. W ciągu godziny pracy najwięcej można było zarobić w Danii (25,5 euro), Irlandii (20,2 euro), Szwecji (18,5 euro), Luksemburga (18,4 euro), Belgii (17,3 euro) i Finlandii (17,2 euro)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu