Z jednej strony brak pracowników, z drugiej brak odpowiednich ofert. Problemy na rynku pracy

Redakcja
Większość badanych pracodawców 78,5 proc. planuje jednak stabilizację poziomu zatrudnienia pracowników.
Większość badanych pracodawców 78,5 proc. planuje jednak stabilizację poziomu zatrudnienia pracowników. Andrzej Banaś
Pracodawcy zamierzają ograniczyć plany rekrutacyjne. Ponad połowa przedsiębiorstw planuje skupić się na utrzymaniu obecnego stanu zatrudnienia. - Duże firmy planują zwiększenie zatrudnienia. Stabilizacja i zatrzymanie dotyczy małych firm- mówi ekspert.

- Przyczyny braku pracowników są różne, ale dużą przyczyną są płace. Pracownicy chcą zarabiać więcej, co jest logiczne. Natomiast jak patrzymy na to dlaczego nie ma pracowników, to wśród trzech ostatnich przyczyn występują sytuacje, że potencjalni pracownicy przychodzą i uciekają, że kandydaci w ogóle nie przyszli albo zrezygnowali na którymś etapie rekrutacji. To oznacza, ze ci kandydaci byli, czyli oferta, którą mają pracodawcy de facto była dla nich niedostosowana. Jak dodamy te trzy powody, to są one tak samo wysokie procentowo, jak w ogóle brak bazy pracowników- mówi AIP Iwona Szmitkowska, Prezes Zarządu Work Service. - Z punktu widzenia pracodawców trzeba się zastanowić, bo z jednej strony pracowników nie ma, a z drugiej przychodzą ale oferta, którą mają jest niewystarczająca- dodaje.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat obserwowaliśmy systematyczny wzrost planów rekrutacyjnych. W tej edycji Barometru Rynku Pracy nastąpiło przełamanie trendu wzrostowego, po raz pierwszy pracodawcy deklarują ograniczenie swoich planów rekrutacyjnych. W porównaniu do wyników z III kwartału 2018 roku to spadek  aż o 9,2 p.p.
Wśród firm, które zamierzają w ciągu najbliższego kwartału zwiększać obecny poziom zatrudnienia (16,4 proc.) dominują firmy duże, zatrudniające ponad 249 pracowników. 39 proc. z nich planuje zatrudniać nowych pracowników.

Przeczytaj także:

Większość badanych pracodawców 78,5 proc. planuje jednak stabilizację poziomu zatrudnienia pracowników, w tym zakresie odnotowano wzrost aż o 12,1 p.p. w porównaniu do wyników z III kwartału 2018 roku.

Takie deklaracje częściej składają firmy małe (70 proc.) i średnie (55 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że dla części firm (13,8 proc.) utrzymanie obecnego stanu zatrudnienia, ze względu na rotację pracowników, będzie się wiązało z uruchomieniem procesów rekrutacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu