Zadania specjalne dla 181 sprzedawców. Właśnie zostali wyznaczeni

Maciej Badowski
Opracowanie:
Sprzedawcy zobowiązani pełnią istotną rolę w systemach wsparcia OZE oraz w rozliczaniu energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów.
Sprzedawcy zobowiązani pełnią istotną rolę w systemach wsparcia OZE oraz w rozliczaniu energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów. Karolina Misztal/ Polska Press
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił listę 181 sprzedawców zobowiązanych na obszarach działania poszczególnych dystrybutorów energii elektrycznej oraz jednego sprzedawcę na obszarze działania operatora systemu przesyłowego. Wyznaczenie sprzedawców zobowiązanych jest kluczowym elementem w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania systemów wsparcia OZE.

Rola sprzedawców zobowiązanych w systemach wsparcia OZE

Sprzedawcy zobowiązani pełnią istotną rolę w systemach wsparcia odnawialnych źródeł energii, w tym w systemie aukcyjnym oraz systemach FIT/FIP. Ich zadania obejmują rozliczanie energii elektrycznej w systemach dedykowanych prosumentom energii odnawialnej, prosumentom zbiorowym energii odnawialnej, a także spółdzielniom energetycznym i klastrom energii.

Sprzedawcy zobowiązani są kluczowymi graczami w procesie integracji odnawialnych źródeł energii z krajowym systemem elektroenergetycznym. Dzięki nim możliwe jest efektywne rozliczanie energii produkowanej przez prosumentów, co z kolei przyczynia się do wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym Polski, co z kolei jest niezbędne do realizacji celów klimatycznych.

Wyznaczenie sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok

Wyznaczenie sprzedawców zobowiązanych przez Prezesa URE na kolejny rok jest zgodne z przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii. Operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych przekazują regulatorowi informacje dotyczące sprzedawców energii o największym wolumenie jej sprzedaży do odbiorców końcowych. Na tej podstawie Prezes URE wyznacza sprzedawcę zobowiązanego na terenie działania operatorów.

Proces ten jest kluczowy dla zapewnienia stabilności i ciągłości dostaw energii elektrycznej. Wyznaczeni sprzedawcy zobowiązani muszą spełniać określone kryteria, aby móc efektywnie realizować swoje zadania.

Sprzedawca zobowiązany, funkcjonujący na obszarze działania operatora systemu przesyłowego, wykonuje również zadania sprzedawcy z urzędu dla odbiorców końcowych w przypadkach określonych w art. 62c ustawy – Prawo energetyczne.

To wyznaczenie ma szczególne znaczenie dla odbiorców końcowych, którzy mogą liczyć na stabilne i przewidywalne warunki dostaw energii. Sprzedawca z urzędu pełni rolę gwaranta, który w sytuacjach awaryjnych zapewnia ciągłość dostaw energii, co jest kluczowe dla funkcjonowania gospodarki oraz zapewnienia komfortu życia obywateli.

Lista sprzedawców zobowiązanych na 2024

Lista wszystkich tzw. sprzedawców zobowiązanych znajduje się w Informacji Prezesa URE nr 66/2024. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat wyznaczonych podmiotów oraz obszarów ich działania.

Dostęp do tej listy jest istotny dla wszystkich uczestników rynku energii, w tym dla prosumentów, którzy mogą na jej podstawie podejmować decyzje dotyczące wyboru sprzedawcy energii. Transparentność procesu wyznaczania sprzedawców zobowiązanych jest kluczowa dla budowania zaufania do rynku energii oraz wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Źródło: URE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu