Co ciekawe, o wyjeździe za chlebem poza granice Polski najczęściej myślą młodzi Polacy, a więc tacy, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Niewiele w tym względzie zmieniła wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w Polsce oraz spadek stopy bezrobocia.
Firma TransferGo postanowiła sprawdzić plany Polaków w kwestii podjęcia przez nich pracy zarobkowej za granicą. Jak się okazuje, aż 93 proc. respondentów bierze przykład ze swojego najbliższego otoczenia, ponieważ posiada (71 proc.) lub posiadało (22 proc.) bliskich i znajomych za granicą. Wśród osób pracujących, w wieku między 18 a 35 lat, które rozważają emigrację, 68 proc. planuje pracować nie dłużej niż rok, z czego połowa myśli o wyjeździe na okres od dwóch miesięcy do pół roku. Prawie 7 proc. ankietowanych planuje zakup biletu tylko w jedną stronę.
- Polacy nie ukrywają, że głównym celem ich wyjazdu są po prostu lepsze zarobki, na które nie mogliby liczyć w kraju - mówi Julia Ławniczak--Gościńska z TransferGo.
Cóż z tego, że ostatnio średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie o 7-8 proc. rocznie. Od zarobków chociażby w krajach „starej” UE wciąż dzieli je przepaść.
Niemal połowa rozważających wariant pracy za granicą zarabia w Polsce teraz mniej niż 3000 zł netto
Potwierdzają to kierunki zarobkowej migracji Polaków. Najpopularniejszą destynacją wciąż są Niemcy, które wskazał prawie co czwarty respondent. Na podium znalazły się jeszcze Holandia i Wielka Brytania z odpowiednio 12,5 proc. i 11,7 proc. głosów. Tuż za nimi znalazły się dwa kraje skandynawskie - Norwegia i Szwecja (8,5 proc. i 5,8 proc.), poza Europą respondenci wymieniali także Stany Zjednoczone (prawie 6 proc. wskazań).
Z rodziną czy bez
Planując wyjazd za granicę, Polacy często zastanawiają się, czy wyjeżdżać w pojedynkę, z bliskimi czy może w grupie znajomych. Jak się okazuje, aż 45 proc. badanych planuje wyjazd z partnerem lub partnerką, a 34,3 proc. myśli o samotnej emigracji. Co ciekawe, na samotny wyjazd częściej decydują się panowie - tak wskazało 43,3 proc. z nich. Z kolei większość pań - 51,4 proc. ankietowanych - myśli o emigracji w towarzystwie partnera.
Wśród badanych młodych Polaków chęć zarobkowego wyjazdu za granicę najczęściej wyrażały osoby mieszkające na wsi - ponad 29 proc. Badanie zaprzeczyło stereotypowi, że wyjazd planują głównie osoby o niższym stopniu wykształcenia - osoby legitymujące się wykształceniem podstawowym i zawodowym stanowiły jedynie 5 proc. uczestników badania rozważających emigrację. Spośród wszystkich przebadanych prawie 43 proc. wskazało, że zarabia obecnie w Polsce mniej niż 3000 zł „na rękę”.
Oszczędności wysyłają do Polski
Zdecydowana większość Polaków zarobkujących za granicą zachowuje się jak typowi imigranci zarobkowi - znaczą część dochodów z pracy przesyłają do kraju. Część na bieżące utrzymanie bliskich, a część jako kapitał odkładany na rozpoczęcie własnego biznesu w kraju lub tylko wyprawkę do lepszego życia w Polsce po powrocie.
Co ciekawe, wysokość transferowanych kwot stale rośnie, co widać chociażby po obrotach TransferGo. - Od 2013 roku suma przelewów do Polski rośnie rokrocznie średnio o 277 proc. - mówi Julia Ławniczak-#-Gościńska,
