Większość Polaków zadowolona z obecnej pracy. Kto najbardziej narzeka?

Oliwia Marciszewska
CBOS zauważa, że rolnicy najgorzej oceniają swoją sytuację zawodową
CBOS zauważa, że rolnicy najgorzej oceniają swoją sytuację zawodową Dawid Wygas
Według najnowszego badania CBOS, 61 proc. Polaków uważa, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra lub bardzo dobra. Wyniki pokazują również, że przewidywania dotyczące przyszłości w przedsiębiorstwach są w większości stabilne, a poczucie bezpieczeństwa zawodowego nieznacznie wzrosło. Grupą, która najgorzej ocenia swoje warunki zatrudnienia, okazali się rolnicy.

Spis treści

Ocena sytuacji zawodowej w Polsce

CBOS przeprowadził badanie, z którego wynika, że 61 proc. Polaków ocenia sytuację w swoim miejscu pracy jako dobrą lub bardzo dobrą. Spośród tej grupy 53 proc. ankietowanych uważa, że jest ona dobra, a 8 proc. - bardzo dobra. 27 proc. respondentów twierdzi, że nie jest ona ani dobra, ani zła, a 10 proc. postrzega ją negatywnie (8 proc. - źle, a 2 proc. - bardzo źle).

W porównaniu z poprzednim badaniem, oceny sytuacji w miejscach pracy nieznacznie się poprawiły. Odsetek osób twierdzących, że ich sytuacja zawodowa jest dobra, wzrósł o 2 punkty procentowe, a liczba osób oceniających ją negatywnie zmalała o tyle samo.

Rolnicy najgorzej oceniają swoją sytuację

Analizując wyniki badania w różnych grupach społeczno-zawodowych, CBOS zauważa, że rolnicy najgorzej oceniają swoją sytuację zawodową. Mimo to, 39 proc. rolników postrzega ją jako dobrą, co stanowi wzrost o 14 punktów procentowych w porównaniu z wynikami otrzymanymi w poprzednim miesiącu.

Przewidywania dotyczące przyszłości w miejscach pracy

CBOS zbadał również przewidywania Polaków dotyczące przyszłości w ich miejscach pracy. Większość respondentów (60 proc.) uważa, że sytuacja pozostanie bez zmian. 21 proc. spodziewa się poprawy, z czego 19 proc. oczekuje poprawy umiarkowanej, a 2 proc. - zdecydowanej. 9 proc. przewiduje pogorszenie sytuacji, a 2 proc. jest o tym zdecydowanie przekonana.

W tym miesiącu poczucie bezpieczeństwa zawodowego nieznacznie się poprawiło. O 2 punkty procentowe wzrosła liczba osób, które nie obawiają się utraty pracy, co obecnie stanowi 74 proc. aktywnych zawodowo.

Sytuacja na lokalnych rynkach pracy

Ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy nieco się pogorszyła. Odsetek osób deklarujących, że w ich okolicy można znaleźć odpowiednią pracę, spadł o 2 punkty procentowe - do 14 proc. Wzrosła natomiast liczba respondentów twierdzących, że można znaleźć jakieś zatrudnienie, ale nie odpowiada ono ich oczekiwaniom (54 proc.) oraz tych, którzy uważają, że trudno o jakiekolwiek (20 proc.).

Wyniki badania różnią się w zależności od wielkości miejscowości. W miastach do 19 tys. mieszkańców tylko 7 proc. uważa, że można znaleźć odpowiednią pracę bez większych problemów, podczas gdy w największych miastach pogląd ten podziela co czwarty badany.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu