Zasiłek dla bezrobotnych z zagranicy. To musisz zrobić, żeby pobierać świadczenie w Polsce

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie, które przysługuje w razie utraty pracy. Osoba spełniająca kryteria uprawniające to otrzymania tej formy zapomogi musi zarejestrować się jako bezrobotna. Rejestracji należy dokonać w kraju ostatniego zatrudnienia.

Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, jeżeli utraciliśmy pracę za granicą, ale chcemy wrócić rodzinnego kraju. Na szczęście istnieje możliwość transferu zasiłku dla bezrobotnych do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej, krajów EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz Szwajcarii.

Transferu zasiłku dla bezrobotnych do Polski może dokonać osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy w państwie, gdzie miało miejsce ostatnie zatrudnienie, od co najmniej czterech tygodni. W tym czasie bezrobotny powinien przebywać w kraju ostatniego zatrudnienia.

Można złożyć do urzędu pracy w danym kraju wniosek o zgodę na wcześniejszy wyjazd. Unia zaleca, aby nie utrudniać opuszczenia kraju przed upływem miesiąca m.in. osobom, które towarzyszą swoim małżonkom bądź partnerom zamierzającym podjąć zatrudnienie w innym państwie.

Znowelizowana ustawa o delegowaniu pracowników umożliwia pracodawcy zlecanie pracy zdalnej, ale obie strony umowy muszą spełnić szereg warunków. Przedstawiamy listę najważniejszych kryteriów kwalifikujących do home office.

Praca zdalna uregulowana prawnie. Wyjaśniamy zmiany od 5 wrz...

Aby pobierać zasiłek dla bezrobotnych z zagranicy w Polsce, trzeba uzyskać dokument U2. Przeważnie wydaje go instytucja, która przyznała świadczenie. Ponadto osoba, która opuściła kraj ostatniego zatrudnienia, powinna w ciągu 7 dni zarejestrować się w polskim urzędzie pracy jako poszukująca pracy oraz złożyć w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania formularz U2. (Osoba, która nie posiada meldunku, powinno złożyć dokument w urzędzie pracy, na którego obszarze działania przebywa.) O podjętych krokach należy poinformować zagraniczny urząd pracy.

Jeżeli osoba, która powróciła do kraju, nie pobrała za granicą dokumentu U2, ale jest zarejestrowana jako bezrobotna w innym państwie, należy poinformować o tym powiatowy urząd pracy w Polsce, a ten wystąpi do zagranicznej instytucji o potwierdzenie prawa do transferu zasiłku.

Osoba korzystająca z transferu zasiłku dla bezrobotnych z zagranicy może pobierać świadczenie w rodzimym kraju maksymalnie przez trzy miesiące, ale istnieje możliwość wydłużenia tego okresu do sześciu miesięcy. Aby przedłużyć wypłatę transferu, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w instytucji, która przyznała zasiłek, przed upływem trzech miesięcy pobierania świadczenia. We wniosku należy wyjaśnić, dlaczego nie udało się znaleźć pracy.

Większość osób bezrobotnych otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych na 180 dni. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Oso lista osób uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych przez 365 dni.

Zasiłek dla bezrobotnych. Zobacz, kto może pobierać świadcze...

Inną opcją jest dopełnienie odpowiednich formalności jeszcze przed transferem. Składając za granicą wniosek o transfer zasiłku, warto wnioskować o transfer na trzy miesiące z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne trzy miesiące.)

O tym, czy transfer zostanie przedłużony, decyduje urząd, który przyznał zasiłek dla bezrobotnych. Prawo unijne nie precyzuje, w jakich okolicznościach transfer powinien zostać przedłożony.

Transferowany zasiłek przysługuje wyłącznie wtedy, gdy wyjazd miał na celu poszukiwanie pracy i podjęcie zatrudnienia. Nie są do niego uprawnione osoby, które wyjechały ze względu na studiu lub założenie własnej działalności gospodarczej. Nie możemy więc wrócić do Polski na studia lub założenia firmy i żyć z zasiłku za granicą.

Zasiłek dla bezrobotnych. Zobacz, jaki procent pensji stanow...

Między jednym okresem zatrudnienia a drugim można dokonać transferu zasiłku dla bezrobotnych więcej niż jeden raz. Zasiłek z zagranicy można również pobierać w więcej niż jednym kraju. Łączny okres pobierania transferowanego świadczenia nie może przekroczyć trzech miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach sześciu miesięcy).

Źródło: Zielonalinia.gov.pl, Powroty.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu