Zasiłek pielęgnacyjny - jak go dostać i ile wynosi w 2023 roku? To ważne wsparcie dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie. roystudio / 123rf.com
Zasiłek pielęgnacyjny to jedno z kilku świadczeń przyznawanych seniorom oraz niepełnosprawnym. Celem proponowanego wsparcia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją oraz opieką nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Kto może wnioskować o zasiłek pielęgnacyjny?

Spis treści

Przyznawany przez MOPS lub GOPS zasiłek pielęgnacyjny to wsparcie finansowe, którego celem jest pokrycie części wydatków wynikających z potrzeby zapewnienia opieki seniorowi lub osobie niepełnosprawnej. Chodzi głównie o zakup leków, żywności, a także niezbędnych akcesoriów.

Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi, komu przysługuje?

Najbliższa waloryzacja tego świadczenia zaplanowana jest na 2024 rok. Obecnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego to 215,84 zł miesięcznie.

Zgodnie z polskim prawem zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia (znaczny stopień niepełnosprawności),
  • osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia (umiarkowany stopień niepełnosprawności), jeśli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia,
  • niepełnosprawnemu dziecku,
  • osobie powyżej 75 roku życia.

- Prosimy pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego, a także osobom przebywającym w instytucji, która zapewnia nieodpłatnie całodzienne utrzymanie - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak dodaje resort, wsparcie nie będzie także przysługiwało, jeśli członek rodziny korzysta już z takiego wsparcia za granicą. Warto też pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest niezależnie od poziomu dochodów w gospodarstwie domowym.

Przeczytaj również: Świadczenia dla niepełnosprawnych - jakie dodatki będą przysługiwały w 2024 roku?

Jak dostać zasiłek pielęgnacyjny?

Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, powinny wypełnić wniosek o prawo do tego świadczenia, a następnie złożyć go w urzędzie miasta lub gminy. Formularz można pobrać między innymi z portalu Em@ptia.

- Wzór formularza wniosku i innych niezbędnych dokumentów udostępnia również podmiot realizujący świadczenia rodzinne. Mogą o niego Państwo pytać w swoim urzędzie gminy lub miasta (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie) - czytamy na portalu Emp@tia.

Do wniosku należy także dołączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • skrócony odpis aktu urodzenia.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony lub do momentu, w którym upływa termin ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Kiedy zatem osoba wnioskująca może liczyć na pierwszą wypłatę?

- Jeśli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego złożycie Państwo w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu, zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (jeśli był to np. kwiecień a wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego złożony został w czerwcu, zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał od kwietnia) - wyjaśnia Emp@tia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu