Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć - ile wyniesie? Dużo więcej niż obecne 4000 złotych

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
4000 złotych nie wystarczają na pokrycie kosztów pogrzebu. Stąd okolicznościowy zasiłek ma być większy.
4000 złotych nie wystarczają na pokrycie kosztów pogrzebu. Stąd okolicznościowy zasiłek ma być większy. Tomasz Czachorowski
Rząd pracuje nad powiększeniem zasiłku pogrzebowego. W debacie publicznej pojawia się kwota dwukrotnie wyższa niż dziś - 8000 złotych. Ma być dużo więcej, ale nie wiadomo, czy aż tyle.

Spis treści

Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24, że to krok niezbędny i obecnie jest w trakcie opracowywania formuły, która pozwoli na zrealizowanie t planu podwyższenia zasiłku pogrzebowego.

Wiceminister zastanawiał się nad różnymi możliwościami "czy ma to być kwota bezwzględna, czy wskazana przez podstawę do jej usta lenia, czy będziemy waloryzować zasiłek pogrzebowy lub zastosujemy inne rozwiązania".

Nowy zasiłek pogrzebowy: 8000 złotych?

Stwierdził, że "na pewno będzie to znaczące podwyższenie zasiłku, które da szanse na sfinansowanie kosztów pogrzebu".

Kwota 8 000 zł, czyli dwukrotnie więcej niż dziś, to jest dosyć dużo. W kampanii wyborczej ani po stronie Lewicy, ani Koalicji Obywatelskiej taki postulat się nie pojawiał. Natomiast ustalenie tej kwoty jest przed nami. Na pewno będzie to znacząca podwyżka - podsumował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stawka ma się zmienić, ale zasady pozostaną bez zmian.

O zasiłek pogrzebowy może ubiegać się nie tylko rodzina zmarłego, ale również sąsiad, pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, czy powiat, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu.

- Zasiłek pogrzebowy to jedno ze świadczeń wypłacanych z systemu ubezpieczeń społecznych. Przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu po zmarłym - przypomina Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Przysługuje także po członku rodziny ubezpieczonego albo emeryta lub rencisty. Zwrot kosztów pogrzebu należy się nie tylko rodzinie, ale każdej osobie lub instytucji, która te koszty udokumentuje.

  • Wysokość zasiłku pogrzebowego określają przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się i cały czas przysługuje w maksymalnej wysokości 4 tys. zł.

Kto dostanie zasiłek pogrzebowy - te same zasady, czyli jakie?

Na pełną kwotę zasiłku, czyli obecnie 4000 zł, może liczyć członek rodziny, który organizuje pogrzeb bez względu na wysokość poniesionych kosztów. Jeżeli pogrzeb przygotowuje ktokolwiek inny (np. sąsiad, ciotka, wujek osoby zmarłej, pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego), zasiłek jest wypłacany w wysokości poniesionych kosztów związanych z pochówkiem, nie więcej niż 4 tys. zł.

Jeśli koszty pochówku pokryło kilka osób albo kilka podmiotów, to zasiłek jest dzielony między te osoby lub podmioty- proporcjonalnie do poniesionych wydatków.

Natomiast w sytuacji, gdy pogrzeb był organizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, ale członek rodziny poniósł również część jego kosztów, zasiłek pogrzebowy przysługuje temu członkowi rodziny w pełnej kwocie 4 tys. zł.

Zasiłek pogrzebowy - wymagane dokumenty

  • Odpis skrócony aktu zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Dokumentem do wypłaty zasiłku pogrzebowego może być wystawiony za granicą oryginał aktu zgonu. Natomiast nie może to być tymczasowy akt zgonu wystawiony za granicą – wtedy powinien być wystawiony w Polsce odpis skrócony aktu zgonu.
  • Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem. Wnioskodawca może przedłożyć również kopie rachunków, ale ich zgodność z oryginałem musi być poświadczona przez notariusza.
  • Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego, dokument potwierdzający umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej).
  • Zaświadczenie płatnika składek (np. pracodawcy) o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zaświadczenie nie jest wymagane, jeśli zasiłek jest przyznawany z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu przez osobę prowadzącą działalność, osobę z nią współpracującą, duchownego lub przez członka rodziny takiej osoby.
  • Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, wymagane jest dodatkowo zaświadczenie właściwego organu administracji publicznej lub organizacji o pokryciu kosztów pogrzebu oraz rachunki kosztów poniesionych przez osobę występującą z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy.

Wypłata zasiłku: w jakim czasie?

ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Jeśli rodzina zmarłego lub osoba, która pokryła koszty pogrzebu, do złożenia wniosku o zasiłek pogrzebowy i jego odbioru upoważniła zakład pogrzebowy, który organizował pochówek, to ZUS przekazuje zasiłek bezpośrednio na konto zakładu pogrzebowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć - ile wyniesie? Dużo więcej niż obecne 4000 złotych - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu