Zasiłek rodzinny. Ile wynosi zasiłek rodzinny i gdzie złożyć wniosek o wsparcie. Kiedy zasiłek rodzinny wpływa na konto?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Aby otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać określonej kwoty.
Aby otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać określonej kwoty. 123RF
By otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 listopada 2019 roku i potrwa do 31 października 2020 roku. Podajemy kryterium dochodowe i wysokość zasiłku rodzinnego oraz dodatków do niego.

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Ustawa o świadczeniach rodzinnych wymienia zamknięty katalog osób, które mają prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do niego. Oznacza to, że poza podmiotami wymienionymi w ustawie nikt inny zasiłku rodzinnego nie otrzyma.

Komu się należy zasiłek rodzinny

Prawo do zasiłku rodzinnego, a także dodatków do niego, przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka. Należy się one także opiekunowi faktycznemu dziecka (osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka) oraz osobie uczącej się.

Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko:

 • 18. roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia albo
 • 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

Zasiłek rodzinny - jakie kryterium dochodowe

By otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Obecne będzie też obowiązywało w nowym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się 1 listopada 2019 roku i potrwa do 31 października 2020 roku.

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) postanowiła sprawdzić, które kraje łożą największą część swojego PKB na zniwelowanie różnic między bogatymi a biednymi. Policzyła, jaką część PKB w poszczególnych państwach stanowią wydatki na opiekę socjalną. Czy wiesz, gdzie najlepiej się powodzi ubogim rodzinom? Dowiesz się tego z naszej galerii.

Które kraje wydają najwięcej na socjal? Sprawdź, gdzie możes...

W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 764 zł.

Ile wynosi zasiłek rodzinny

Od 1 listopada 2019 roku do 31 października 2020 roku wysokość zasiłku rodzinnego wyniesie:

 • 95 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
 • 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
 • 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o następujące dodatki:

 • dodatek z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe) - 1000 zł;,
 • dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386 zł na wszystkie dzieci, a dla dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci,
 • dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego do 5. roku życia - 90 zł miesięcznie oraz 110 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 24. roku życia,
 • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - 400 zł miesięcznie,
 • dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania: na pokrycie wydatków związanych z zamieszkaniem w miejscowości, w której znajduje się szkoła - 113 zł; na pokrycie wydatków związanych z dojazdem do miejscowości, w której znajduje się szkoła - 69 zł,
 • dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - 100 zł na dziecko,
 • dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej - 95 zł miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Warto przeczytać:

Wniosek o zasiłek rodzinny

By otrzymać zasiłek rodzinny, trzeba złożyć odpowiedni wniosek na formularzu SR-1 (tzw. wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego). Jest on dostępny m.in. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (https://www.gov.pl/web/rodzina) oraz w urzędzie miasta czy gminy. Wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o wypłatę świadczenia. Może to również być ośrodek pomocy społecznej czy ośrodek pomocy rodzinie, jeżeli realizuje świadczenia rodzinne w danej gminie.
Wniosek o zasiłek rodzinny można też złożyć online - bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z ministerialnego portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl).

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający wiek dziecka (np. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka) oraz zaświadczenia lub oświadczenia o dochodzie rodziny. W przypadku starania się o dodatki do zasiłku, należy również złożyć np. kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód w przypadku ubiegania się o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Wnioski o zasiłek rodzinny na nowy okres zasiłkowy można już składać od 1 lipca 2019 roku (w formie elektronicznej), a od 1 sierpnia 2019 roku (w formie papierowej).

Kiedy zasiłek rodzinny wpływa na konto

Jeżeli wniosek o zasiłek rodzinny wraz z wymaganymi dokumentami zostanie złożony:

 • do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata przysługujących pieniędzy następuje do 30 listopada.
 • od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata przysługujących pieniędzy następuje do 31 grudnia.
 • od 1 listopada do 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata przysługujących pieniędzy następuje do ostatniego dnia lutego 2020 roku.

Złożenie wniosku po 30 listopada 2019 roku oznacza, iż zostanie on rozpatrzony od miesiąca złożenia wniosku bez możliwości wyrównania świadczeń za poprzednie miesiące.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje wyłącznie osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Świadczenie przyznawane przez urząd pracy mogą pobierać byli pracownicy, którym sprawia kłopot znalezienie nowego zatrudnienia. Zastanawiasz się nad rejestracją w urzędzie pracy? Sprawdź, jaka praca uprawnia do przejścia na zasiłek dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka umowa uprawnia do pobierania ...

Zasiłek rodzinny - kiedy się nie należy

Przepisy jasno określają, kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje. Dzieje się tak jeżeli dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim, dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej albo osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Pieniądze nie należą się również w sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko. Nie będą też wypłacone, gdy członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zasiłek nie zostanie przyznany również, jeśli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:

 • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje;
 • ojciec dziecka jest nieznany;
 • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
 • sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu