Spis treści
Kto może dostać zasiłek stały?
Osoby niezdolne do wykonywania pracy zarobkowej ze względu na wiek (kobiety od 60 r.ż. i mężczyźni od 65 r.ż.) albo niepełnosprawność, mogą wnioskować o przyznanie zasiłku stałego. Wsparcie stworzono z myślą o potrzebujących, którzy nie są w stanie się utrzymać, mieszkając samemu lub także z innymi członkami rodziny.
Aby świadczenie zostało przyznane, należy spełnić zarówno kryterium dochodowe, jak i kilka innych wymogów. Zgodnie z przepisami zasiłek stały przysługuje:
- osobie pełnoletniej, gospodarującej samotnie, która jest niezdolna do pracy ze względu na wiek lub niepełnosprawność, jeśli jej dochód będzie niższy od kryterium dochodowego dotyczącego osoby samotnie gospodarującej,
- osobie pełnoletniej, pozostającej w rodzinie, która jest niezdolna do pracy ze względu na wiek czy niepełnosprawność, jeśli jej dochód, a także dochód na osobę w rodzinie pozostają niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Zasiłku socjalnego nie otrzymają osoby pobierające specjalne świadczenie pielęgnacyjne, rentę socjalną, zasiłek dla opiekuna czy dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka. Warto pamiętać, że świadczenie nie jest wypłacane automatycznie, co oznacza, że każda osoba zainteresowana musi złożyć odpowiedni wniosek.
Przeczytaj także:Renta alkoholowa - ile wynosi i jak załatwić w 2024 roku?
Zasiłek stały - podwyżka w 2024 roku
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że od 1 stycznia 2024 roku będą obowiązywać nowe zasady przyznawania zasiłku stałego. Nowe przepisy zmienią także wysokość wypłacanego wsparcia.
Od przyszłego roku zasady obliczania wysokość zasiłku stałego będzie wyliczana w następujący sposób:
- osoba prowadząca gospodarstwo jednoosobowe - różnica pomiędzy 130 proc. kryterium dochodowego (1000 zł) osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem,
- osoba przebywająca w rodzinie - różnica między 130 proc. kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie domowym a dochodem na osobę w rodzinie.
W związku z tym kwota minimalna zasiłku stałego wzrośnie do 100 zł, natomiast maksymalna wyniesie 1000 złotych. Waloryzacja kwoty zasiłku przeprowadzana jest co trzy lata.
- Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego - podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak dostać zasiłek socjalny?
Osoby zainteresowane zasiłkiem stałym powinny złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej. Po dostarczeniu dokumentów urzędnik MOPS przeprowadzi wywiad środowiskowy w celu oceny sytuacji rodzinnej i finansowej wnioskującego.
Jeśli warunki zostaną spełnione, a wersja przedstawiona przez osobę wnioskującą się potwierdzi, zasiłek zostanie przyznany. Środki wypłacane są od miesiąca, w którym dostarczono wniosek.
Przy wyliczaniu zasiłku stałego nie uwzględnia się dochodów oraz zasiłków takich jak:
- jednorazowe świadczenie socjalne,
- pomoc materialna o charakterze socjalnym lub motywacyjnym,
- świadczenie wychowawcze,
- dochód z powierzchni użytków rolnych.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?