Zatory płatnicze blokują twój biznes? Przed utratą płynności finansowej można się bronić

AIP
Maciej Jeziorek / Polska Press
Konsekwencje zatorów płatniczych to przede wszystkim brak płynności finansowej, a co za tym idzie problemy z uregulowaniem należności wynikających z istnienia firmy takich jak: podatki, ubezpieczenie czy pensje klientów. Jak poradzić sobie z zaburzeniami w przypływie należności i usprawnić płynność finansową firmy?

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorców deklaruje, że zatory płatnicze są jedną z najistotniejszych barier hamujących wzrost inwestycji – wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Powstają one wskutek opóźnień w płatnościach między przedsiębiorcą a jego klientami, podwykonawcami czy partnerami.

Po pierwsze uważaj na kredyt kupiecki
Aż 11 proc. respondentów 14. fali badania Bibby MSP Index deklaruje, że korzysta z kredytu kupieckiego jako źródła finansowania swojej firmy. Ten środek to nic innego jak należność z odroczonym terminem płatności bez dodatkowych odsetek. Narzędzie w przeciwieństwie do pożyczki nie wymaga szeregu formalności wynikających z pożyczki. Dlatego jest często praktykowane przez firmy, które z różnych powodów nie otrzymały standardowego kredytu.
Niestety ta metoda jest bardzo ryzykowana z punktu widzenia firmy udzielającej pożyczki. Nieterminowe uregulowanie należności wiąże się z zatorem płatniczym firmy, zaburzeniami w płynności finansowej i szeregiem negatywnych konsekwencji dla biznesu.

Długie terminy są z jednej strony korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn nie mają środków na uregulowanie konkretnej faktury, zaś z drugiej strony należy pamiętać o firmie udzielającej kredytu kupieckiego, która nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, że otrzyma środki w terminie.

- Na polskim rynku wyznaczane są różne terminy płatności, które sięgają od 30 do nawet 180 dni roboczych. Zdarzają się sytuacje, w których długie terminy płatności oraz nieuiszczenie należności na czas jednej faktury, doprowadziły do bankructwa firmy – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Po drugie opłacaj swoje należności w terminie

Warto zwrócić uwagę, że firmy funkcjonujące na rynku gospodarczym tworzą łańcuch wzajemnych zależności. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma swoich należności w terminie, nie może uregulować zobowiązań względem innych ogniw łańcucha, czyli firm, które czekają na środki.

Płatnik, który nie wywiązuje się z terminu płatności faktur, sprowadza szereg negatywnych konsekwencji na inne przedsiębiorstwo, które również nie może uregulować swoich zobowiązań wobec partnerów czy podwykonawców.

Terminowe opłacanie należności świadczy o gospodarczej odpowiedzialności firmy oraz o rzetelnym podejściu do potrzeb innych przedsiębiorców. Warto pamiętać, że opłacając faktury w terminie, ryzyko zerwania łańcucha płatności zostanie zminimalizowane, zmniejsza się wtedy również prawdopodobieństwo, że problem niewypłacalnego kontrahenta dotknie nas w przyszłości.

Po trzecie zadbaj o płynność finansową

Narzędziem zapewniającym płynność finansową jest faktoring, dzięki niemu firmy otrzymują swoje należności niemal natychmiast, przez co nie dotykają ich długie terminy płatności. Faktoring gwarantuje regularny i systematyczny nadzór nad kontrahentami, a także możliwość przejęcia ryzyka niewypłacalności partnera.
Dzięki niemu przedsiębiorstwa łatwiej mogą zapewnić sobie płynność finansową. Decydując się na tę opcję finansowania, można liczyć na poprawę swojej sytuacji na rynku.
- Firma korzystająca z faktoringu oddaje swoje należności w ręce specjalistów, którzy profesjonalnie dbają o to, by kontrahenci terminowo płacili za wystawione faktury. W ten sposób przedsiębiorca gwarantuje sobie stały dopływ gotówki, który pozwala mu terminowo regulować zobowiązania wobec swoich odbiorców i pracowników. Oprócz tego uzyskuje wsparcie w procesie zarządzania należnościami – przekonuje Jerzy Dąbrowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fafa
Znajomy z branży mi polecił NFG i to u nich finansowałem wszystkie 4 faktury. Księgowy, który to ogarniał ze mną mówił, że oferta bardzo dobra, więc myślę, że mogę ich polecić:)
p
piko
A z jakich firm korzystałeś?
f
fafa
Pewnie, że są dla MSP. Ja mam małą firmę (3 pracowników) i już się 4 razy faktoringiem podpierałem. Krótko mówiąc opłaca się i to zwykle bardziej niż kredyty.
p
piko
A ktoś u nas ma tego typu usługi dla MSP? No i opłaca się to, jak się jest małym graczem? Czy np. kredyt lepszy?
J
Joanna
Ja wolę w ogóle się zabezpieczać jeśli chodzi o kontrahentów. Wolę wiedzieć na czym stoję niż potem ściągać swoje pieniądze. Dobrym krokiem jest sprawdzenie finansów danej firmy a także certyfikatu Rzetelna Firma, który łatwo zweryfikować a mówi o podejściu firmy do swojej strategii i innych firm.
w
wiem
Faktoring zapewnia płynność finansową, to zamiennik dla pożyczki ponieważ gwarantuje zastrzyk gotówki z faktur. Faktoring pozwala uzyskać szybciej płatność za wystawione faktury, dzięki czemu przedsiębiorca może sprawnie opłacić zus, us, wypłatę dla pracowników, czy FV dla dostawców.
L
Laguna
W skrócie można tak stwierdzić
S
Silesianinzabrze
Czyli faktoring sam w sobie nie zadłuża tylko zabiera część kwoty, którą chcesz dostać szybciej niż by Ci zapłacił kontrahent?
S
Sylwester81
Wg tego artykułu faktoring nie stanowi raczej alternatywy dla pożyczek czy kredytów a spotkałem się z taką opinię wiele razy
c
coleslaw
faktoring już kolejny raz się przewija w sferze biznesu, widać że rośnie popularność w oczach
e
eryk
rozwiązałem mój problem z zatorami i długami, miałem kontrahentów co nie płacili - w końcu powiedziałem dość, zwróciłem się do Kaczmarski Inkasso i pieniądze dla mnie odzyskali. samemu niestety nie byłem w stanie tego zrobić, szkoda też nerwów i czasu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu