Teren, który ma zostać sprzedany - przy ul. Długiej 49, zaraz obok Kauflandu i OBI - jest dobrze znany wrocławianom. Zwłaszcza mieszkającym na Szczepinie. Znajdują się tam budynki, z których korzysta ZDiUM. Zostaną prawdopodobnie wyburzone lub przebudowane. Wskazuje na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Co może powstać na działce po ZDiUM?
Na działce dopuszcza się zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi, jak biura, handel małopowierzchniowy, gastronomię, pracownie medyczne czy pracownie artystyczne. Jeśli teren przejmie deweloper, najpewniej zdecyduje się na bloki: o wysokości maksymalnie 52 metrów wzdłuż parkingu Kauflandu lub 25 metrów przy samym markecie. Dlaczego władze miasta chcą pozbyć się nieruchomości przy Długiej 49?
- Sprzedaż działki, na której obecnie mieści się ZDiUM, wiąże się z oczekiwaniami gminy Wrocław wobec tej okolicy. Po poprowadzeniu ulicą Długą tramwaju w kierunku Popowic, ta część Szczepina powinna być transformowana w pełnoprawną tkankę miejską. Tu powinna być m.in. nowa zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, handel, usługi, możliwość stworzenia nowej placówki oświatowej, adekwatny do generowanego ruchu układ komunikacyjny, zieleń. Miasto musi się rozwijać. Wytypowanie terenu położonego w niewielkiej odległości od ścisłego centrum, z dobrą dostępnością komunikacyjną, jest naturalne. A przy tym, oczywiście, zgodne z dawniejszymi dokumentami studyjnymi programującymi przyszłość tej części Szczepina – tłumaczy Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Dokąd wyprowadzi się Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta?
ZDiUM będzie musiał niedługo przenieść swoje biura. Gdzie? Tego jeszcze nie wiadomo. Dopóki urzędnicy nie znajdą nowego miejsca, działka nie zostanie sprzedana.
- ZDiUM już teraz przygotowuje się do przeniesienia swojej bazy logistycznej na ul. Piołunową. Dotychczasowa lokalizacja bazy przy ul. Długiej traci rację bytu. Chodzi głównie o ruch ciężarówek, który generuje taka baza. Pozostaje jeszcze kwestia znalezienia dla ZDiUM odpowiedniego zaplecza administracyjno-biurowego i takiego miejsca szukamy – mówi Michał Guz.
Udało nam się ustalić, że nieruchomości na pewno nie uda się sprzedać w tym roku. Cały czas trwają przygotowania formalne i prawne. Nie jest znana jeszcze jej cena.
Działka na sprzedaż, handel musi zostać
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rada miejska przegłosowała dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Obejmuje kilkakrotnie większy obszar, niż tylko działkę ZDiUM. Jego postanowienia obowiązują dla obszaru o kształcie zbliżonym do trójkąta. Sięga on od mostu Dmowskiego po wiadukt kolejowy koło przystanku Wrocław - Szczepin, od wschodu ogranicza go Odra.
Jak usłyszeliśmy w urzędzie miasta, nowy plan zagospodarowania przestrzennego fragmentu, gdzie znajdują się Kaufland i OBI, zobowiązuje do:
- zachowania handlu wielkopowierzchniowego do 5 tys. mkw. w przypadku działki, gdzie stoi Kaufland;
- handlu wielkopowierzchniowego tymczasowego do 15 lat od dnia wejścia w życie uchwały (od 20 stycznia 2024 r.) w przypadku działki, gdzie stoi OBI.
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?