Żeby dostawać niższe rachunki za media, nie trzeba kupować nowych urządzeń RTV/AGD. Wystarczy wiedzieć te trzy rzeczy

Jerzy Mosoń
Warto pamiętać również o tym, że wyrzucając wciąż sprawne urządzenia, szkodzimy środowisku bardziej niż wówczas, gdy przedłużamy ich żywot, stosując części zamienne.
Warto pamiętać również o tym, że wyrzucając wciąż sprawne urządzenia, szkodzimy środowisku bardziej niż wówczas, gdy przedłużamy ich żywot, stosując części zamienne. 123rf.comprofile_maxxyustas
Rządowa tarcza pozwala zaoszczędzić na prądzie, pod warunkiem że zmieścimy się w kwocie ustalonej dla naszej grupy społecznej. Stąd tak wiele osób rozważa zmianę możliwie największej liczby urządzeń RTV/AGD. Czy słusznie?

Spis treści

Limit 2000 kwh godzin rocznie dotyczy większości gospodarstw domowych. Po jego przekroczeniu trzeba będzie dopłacić zakładowi energetycznemu różnicę liczoną już według uwolnionych stawek, a te mogą być nawet trzykrotnie wyższe od pierwotnych.

Czy warto wymieniać sprzęty na nowe?

Teoretycznie opłaca się zatem wymienić najbardziej energochłonne urządzenia w gospodarstwie domowym. Niestety, nie wszystkie nowe sprzęty są tak ekologiczne, jak próbują nam wmówić sprzedawcy. W przypadku innych trzeba będzie zaakceptować kompromisy, na które nie każdy jest gotowy. Czasem to gorszy obraz w telewizorze, innym razem wielogodzinne zmywanie.

Trzy podstawowe zasady:

  • Jeśli urządzenie ma bardzo niski pobór prądu, to musi to być okupione jego funkcjonalnością lub efektywnością.
  • Roczne zużycie energii, liczone w kilowatogodzinach, podawane przez sklepy, to wartości, które rzadko kiedy pokrywają się z poborem w rzeczywistości.
  • Nieprawdą jest, że wszystkie tanie urządzenia zużywają więcej prądu od droższych modeli. Czasami jest wręcz odwrotnie.

Nowe technologie też kosztują

Pranie parowe, ozonowanie, a może promienie UV – te wszystkie nowinki mają zachęcić użytkowników do ograniczenia tradycyjnego użycia powszechnie znanych sprzętów, takich jak pralki, lodówki czy zmywarki. Niestety ich skuteczność jest tylko zbliżona do tradycyjnego prania czy zmywania. W wielu przypadkach zmusi nas do kupienia mocniejszej i droższej chemii. By żyło się eko.

Sprawdźmy zatem, co fundują nam sprzedawcy. Dwa razy zastanów się nad zakupem tych sprzętów:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
POLexIT
zamordyzm i banderyzacja ma swoje koszty. Nie opłaca się wymiana za kilka tysięcy by zaoszczędzić kilkaset złotych. Szmelc się nie zamortyzuje.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu