- Dzisiejsze posiedzenie Zespołu Pracy dla Polski to początek inicjatywy, która ma mieć duże znaczenie nie tylko w wymiarze odnoszącym się do naszej formacji politycznej czy nawet szerzej do prawicy, tylko ma mieć duże znaczenie dla Polski. Chodzi o to, aby obok tego wszystkiego, co dzieje się na scenie politycznej i co budzi zrozumiałe emocje - bo mamy dzisiaj w Polsce proces radykalnego odchodzenia od państwa prawa i demokracji - toczyła się dyskusja odnosząca się także do innych kwestii, a mianowicie do naszej przyszłości w sferze gospodarczej, w sferze społecznej czy w sferze kultury - powiedział podczas pierwszego spotkania Zespołu Pracy Państwowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Zespół Pracy Państwowej zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego
Mateusz Morawiecki poinformował o terminie rozpoczęcia prac zespołu podczas weekendowego spotkania z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości, które odbyło się w Katowicach. Jak przekazał, efektem prac mają być konkretne projekty ustaw, które będą na bieżąco zgłaszane do Sejmu.
- Tam się będą pojawiać różne pozytywne tematy. Tematy na przyszłość. Ten pierwszy, który będziemy analizować już we wtorek, to właśnie Centralny Port Komunikacyjny. Pokażemy bardzo dokładnie jego zalety i korzyści z niego płynące dla wszystkich Polaków. Korzyści finansowe i wszelkie inne. Właśnie po to, aby uświadomić Polakom, żeby nie dali zabrać tego skarbu - mówił Morawiecki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Zespół Pracy Państwowej będzie analizował i oceniał działania rządu
Jak dodał były premier, zespół ma w planach również analizę i ocenę działalności aktualnego rządu.
- Będziemy przede wszystkim gotowi do pokazywania, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, naszej wizji Polski - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości przekazywał w połowie stycznia na antenie Radia Zet, że Zespół Pracy Państwowej będzie koncentrował się na pracy w kilkunastu obszarach.
- Do każdego z tych kilkunastu obszarów będę zapraszał wielu ludzi - i polityków, i ekspertów. Chcę włączyć jak najwięcej specjalistów, także samorządowców, także przedsiębiorców do tego zespołu - zapowiedział wówczas Morawiecki. Zastrzegł jednocześnie, że zespół nie będzie tzw. gabinetem cieni.
Czym jest Centralny Port Komunikacyjny?
Podobny zespół funkcjonował w latach 2009-2010, w ramach pracy partyjnej. Na jego czele stał ówczesny wiceprezes partii Przemysław Gosiewski.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
Źródło:
