Zielona energia zasili dużą fabrykę w Augustowie

Piotr Szymański
British American Tobacco Polska S.A. w Augustowie stawia na zieloną energię, podpisując umowę na zakup energii słonecznej. Zdjęcie ilustracyjne.
British American Tobacco Polska S.A. w Augustowie stawia na zieloną energię, podpisując umowę na zakup energii słonecznej. Zdjęcie ilustracyjne. Diego Vivanco/ pexels
British American Tobacco Polska w Augustowie stawia na zieloną energię, podpisując umowę na zakup energii słonecznej. Dzięki współpracy z Grupą Volta, 30 proc. zapotrzebowania fabryki będzie pokrywane z nowej farmy fotowoltaicznej w Sadowie.

Nowa farma fotowoltaiczna w Sadowie

British American Tobacco (BAT) Polska podjęło znaczący krok w stronę zrównoważonego rozwoju, podpisując umowę na zakup energii odnawialnej z nowej farmy fotowoltaicznej w Sadowie. Instalacja, która obejmuje 16 hektarów, ma generować 17,6 GWh czystej energii rocznie. BAT będzie odbierać 85 proc. tej energii, co pokryje 30 proc. zapotrzebowania fabryki w Augustowie.

Farma fotowoltaiczna w Sadowie to nie tylko inwestycja w odnawialne źródła energii, ale także krok w kierunku realizacji globalnych celów BAT związanych z redukcją emisji węgla.

– Nasze wysiłki na rzecz zwiększenia udziału energii odnawialnej w naszych operacjach w Polsce są częścią globalnych działań mających na celu redukcję emisji węgla. Projekt farmy fotowoltaicznej w Sadowie to kolejny przykład naszego zaangażowania w minimalizowanie wykorzystania zasobów naturalnych oraz realizowanie celów klimatycznych, by budować A Better Tomorrow by Building a Smokeless World – skomentował Jonathan Upward, Group Head of Operations Sustainability & Quality w BAT.

Współpraca z Volta

Partnerstwo z Grupą Volta to kluczowy element strategii BAT w zakresie zrównoważonego rozwoju.

– Otwarcie 16-hektarowej farmy fotowoltaicznej o mocy 15 MWp, składającej się z ponad 26000 paneli, z których popłynie energia do naszej fabryki, to duży sukces i potwierdzenie realizacji strategii przedsiębiorstwa, polegającej na dążeniu do minimalizacji śladu węglowego. Oczekuje się, że instalacja będzie w stanie wygenerować ponad 17 GWh zielonej energii. Zrealizowany projekt wpisuje się także w naszą agendę ESG. Jak wielokrotnie powtarzamy, troskę o środowisko mamy zapisaną w naszym DNA – wskazał z kolei Haşim Murat Coşar, prezes zarządu BAT Polska.

Współpraca z Volta to także odpowiedź na lokalne wyzwania środowiskowe. Fabryka BAT w Augustowie znajduje się w sercu Puszczy Augustowskiej, co nakłada na firmę dodatkową odpowiedzialność za ochronę środowiska.

Proekologiczne inicjatywy BAT

BAT Polska od lat angażuje się w działania proekologiczne. Fabryka w Augustowie może pochwalić się certyfikatem AWS (Alliance for Water Stewardship), który promuje zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi.

– Fabryka w Augustowie podjęła już w przeszłości różne tego typu inicjatywy. Możemy pochwalić się certyfikatem AWS (Alliance for Water Stewardship), u którego podstaw leży założenie rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi (zero waste), promowanie wiedzy w tym zakresie oraz korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw natury w sposób odpowiedzialny – dodał Haşim Murat Coşar.

Działania te są częścią szerszej strategii ESG firmy, która obejmuje również zarządzanie gospodarką odpadami. BAT dąży do tego, aby żadne produkty uboczne z fabryki nie trafiały do gruntu, co jest realizowane m.in. poprzez recykling.

Zgodnie z założeniami BAT, projekt w Sadowie to kolejny krok w dążeniu do pełnej dekarbonizacji operacji Grupy w Polsce. Instalacja ma rozpocząć produkcję energii w 2025 roku, co wzmocni krajową infrastrukturę odnawialnych źródeł energii. BAT Polska dąży do zmniejszenia emisji o 50 proc. do 2030 roku, zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu