Zielona rewolucja dociera do przestworzy. Nowe unijne przepisy narobią sporo zamieszania w branży lotniczej, ale pozwolą też zarobić

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W południowej Danii powstanie zakład produkujący ekologiczne paliwo do samolotów. Podobne inwestycje szykowane są w Polsce
W południowej Danii powstanie zakład produkujący ekologiczne paliwo do samolotów. Podobne inwestycje szykowane są w Polsce 123rf.com/profile_photoschmidt/123rf.com/profile_langdu8x
Po branży motoryzacyjnej przyszedł czas na lotnictwo. Już za pół roku będą obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące zrównoważonych paliw lotniczych (SAF). Oznacza to, że od 2025 roku przewoźnicy muszą zacząć stopniowo przechodzić na zieloną energię. To może być prawdziwa rewolucja technologiczna, która jednym pozwoli zarobić, a innych być może wyrzuci z rynku. Poznaliśmy właśnie pierwszych beneficjentów nowych, ekologicznych wymogów. Czy jest wśród nich polski biznes?

Spis treści

Uzasadnienie dla ekologicznej rewolucji w lotnictwie wydaje się jasne. Sektor ten odpowiada za ponad 2 proc. globalnej emisji CO2 – około 800 mln ton. To jednak nie wszystko. Eksperci zajmujący się jego wpływem na ocieplenie klimatu przypisują mu w tym procesie aż 3,5 proc. udział. Bruksela w ramach walki o ochronę klimatu postanowiła wytoczyć ciężkie działa, choć zmiany nie będą gwałtowne.

Już niedługo ponad jedna trzecia paliwa lotniczego będzie musiała być ekologiczna

Zgodnie z nowymi wymogami UE, od przyszłego roku linie lotnicze muszą wykorzystywać w mieszance paliwowej co najmniej 2 proc. SAF. Udział ekologicznego paliwa będzie jednak rósł – w 2030 r. ma osiągając 6 proc., ale już w 2040 roku wyniesie aż 37 proc. Ta swoista „mapa droga” to element szerszych wysiłków na rzecz osiągnięcia celów klimatycznych przemysłu lotniczego poprzez inicjatywę „RefuelEU Aviation” oraz program kompensacji i redukcji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa międzynarodowego (CORSIA).

To Cie może zainteresować

Szwajcarzy wybudują z Duńczykami innowacyjny zakład produkujący syntetyczne paliwo

Jedną ze spółek, które chcą wykorzystać zbliżającą się koniunkturę związaną z ekologiczną rewolucją w lotnictwie jest duńska firma European Energy. Skandynawowie, działający także w Polsce, chcą wespół ze szwajcarską firmą Metafuels AG, zbudować pierwszy zakład produkujący syntetyczne paliwo lotnicze (eSAF).

Na czym polega szwajcarsko–duńska technologia?

Szwajcarska firma Metafuels AG, słynąca z technologii lotniczych postawi swoją instalację w pobliżu Padborg (południowa Dania), w sąsiedztwie zakładu European Energy produkującego zielony wodór. Dzięki temu firmy będą w stanie wytwarzać około 12 000 litrów eSAF dziennie.

Technologia aerobrew firmy Metafuels umożliwia przekształcenie metanolu produkowanego w sposób zrównoważony w paliwo lotnicze. Charakteryzuje się ona wysoką wydajnością energetyczną i ultrawysoką konwersją węgla w paliwo lotnicze, przy nawet 90 proc. redukcji emisji w całym cyklu życia w porównaniu z konwencjonalnym paliwem lotniczym.

Jako paliwo typu drop-in, technologia ta nie wymaga przeprojektowywania samolotów ani ich zakupu i jest kompatybilna z istniejącą infrastrukturą tankowania.

Instalacje wykorzystujące OZE do produkcji ekologicznego paliwa pojawią się także w Polsce

Choć należy żałować, że duński deweloper OZE, nie zdecydował się teraz na postawienie swego zakładu w Polsce, istnieje szansa, że podobne inwestycje zagoszczą u nas już niedługo. Duńczycy wskazuję bowiem otwarcie możliwość wykorzystania bałtyckich farm offshorowych, jako mających duży potencjał dla budowy ekologicznych instalacji.

Jak informuje spółka, gminy Barwice i Grzmiąca na Pomorzu Zachodnim już wyraziły zainteresowanie powstaniem na ich terenie instalacji wodoru i e–metanolu. W efekcie European Energy podpisało z zainteresowanymi samorządami memorandum o współpracy w celu rozpoczęcia badania możliwości realizacji projektu.

– Państwa członkowskie UE będą zobowiązane do realizacji ambitnych celów w zakresie produkcji zielonego wodoru w przemyśle, transporcie i w zakresie paliw syntetycznych. Dlatego też na wielu rynkach – w tym także w Polsce – rozwijamy nowe projekty w tym obszarze – podkreśla Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce.

.

Orlen, przy wsparciu Japończyków może wybudować własną instalację do produkcji nowego paliwa lotniczego

Być może jednak duńskie inwestycje w Polsce nie będą jedyne. Jesienią zeszłego roku ORLEN i Yokogawa Europe, regionalna centrala japońskiej firmy Yokogawa Electric Corporation, postanowiły nawiązać współpracę przy uruchomieniu przemysłowej produkcji neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla syntetycznych paliw lotniczych. Spółki zawarły porozumienie, którego celem jest optymalizacja procesu technologicznego umożliwiającego syntezę paliwa z dwutlenku węgla i zielonego wodoru. Celem koncernu, jak jeszcze niedawno informowała polska strona, jest osiągnięcie do końca 2030 roku zdolności produkcyjnych tego typu paliw na poziomie 70 tys. ton rocznie.

– Dzięki współpracy z ORLENEM przyspieszymy osiągniecie neutralności emisyjnej w branży lotniczej. Wspólnie stworzymy innowacyjne, zintegrowane i wysoce autonomiczne systemy cyfrowe – mówił jeszcze we wrześniu Takayuki Matsubara, prezes Yokogawa Europe.

Warto przypomnieć, że Yokogawa dostarcza już kompleksowe rozwiązania dla Grupy Orlen, obejmujące technologię automatyzacji, oprogramowanie do modelowania procesów rafineryjnych i petrochemicznych oraz narzędzia do optymalizacji zużycia energii w zakładach produkcyjnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu