Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Tyle wyniesie cena gazu dla gospodarstw domowych

OPRAC.:
PAP
PAP
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh
Od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh Canva
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny; od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh - poinformował w czwartkowym komunikacie URE. Nowa taryfa będzie obowiązywała do 30 czerwca 2025 r. - dodano.

Spis treści

Przeprowadzone przez regulatora postępowanie taryfowe wynika z zapisów ustawy o bonie energetycznym, zgodnie z którą dotychczasowa taryfa spółki PGNiG OD przestaje obowiązywać 30 czerwca 2024 r.

Cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh

"Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych" - podano. Jak dodano, od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.

"Co istotne, w związku z obowiązującym w pierwszej połowie 2024 r. zamrożeniem przez ustawodawcę cen gazu, zatwierdzona przez Prezesa URE w grudniu 2023 r. i zmieniona w lutym br. taryfa PGNiG OD na 2024 r., nie przekładała się na wysokość dotychczasowych rachunków za gaz dla odbiorców indywidualnych i innych użytkowników uprawnionych" - dodano.

Wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen

Cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin, poinformował, że od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.

URE podkreślił, że "sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym". "Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego" - dodał szef URE.

Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.

Ile więcej zapłacimy za gaz?

W zatwierdzonej przez prezesa URE taryfie PGNiG OD cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec dotychczas obowiązującej taryfy na 2024 r. oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh). Ponieważ jednak do końca czerwca 2024 r. obowiązywały przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, dla odbiorców indywidualnych od 1 lipca br. odmrożenie cen oznacza wzrost średnio o 19 proc.

Dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD, który korzysta z usług największego dystrybutora, spółki PSG, wzrośnie zatem od 1 lipca 2024 r. średnio o 20 proc. - czytamy w komunikacie URE.

Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Tyle wyniesie cena gazu dla gospodarstw domowych
URE

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie jednocześnie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom uprawnionym. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków.

Dodajmy, że uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1. W porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych oznacza to wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 proc. Miesięczne stawki opłat abonamentowych pozostały natomiast na niezmienionym poziomie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pikuś
Skoro durnemu polactwu nie odpowiadał tani rosyjski, będzie amerykański. Tak chcieliśmy, tak mamy.
g
gosc
27 czerwca, 19:57, Gość:

Głupcem jest ten, kto myślał, że zamrożenie cen będzie trwało wiecznie.

Nie zapomnij się śmiać jak będziesz płacił rachunki 🤣🤣🤣

G
Gość
Głupcem jest ten, kto myślał, że zamrożenie cen będzie trwało wiecznie.
S
SlawekJ
Taniej a jednak drożej. Jestem za a nawet przecie . Klasyka PO i im podobnych
g
gosc
Śmiejmy się 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu