Zmiany w taryfach na prąd opóźnione o trzy miesiące. Co to oznacza dla gospodarstw domowych?

Opracowanie:
Senackie komisje zajęły stanowisko w sprawie opóźnienia wejścia w życie nowych taryf na prąd.
Senackie komisje zajęły stanowisko w sprawie opóźnienia wejścia w życie nowych taryf na prąd. Makil96/Pixabay.com
Senackie komisje nie zgłosiły poprawek do ustawy opóźniającej wejście w życie nowych taryf na prąd.

Nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku rozpatrywały połączone senackie komisje klimatu oraz gospodarki.

Pozwala ona na opóźnienie o trzy miesiące, do 1 października 2025 r., wejścia w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sprzedawcy z urzędu mają złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf do 30 kwietnia, a weszłyby one w życie od 1 lipca. Zmiana ustawy da im czas na złożenie wniosków taryfowych do 31 lipca.

Poziom cen po rekalkulacji taryf zatwierdzonych przez prezesa URE będzie też kluczowym czynnikiem do podejmowania przez rząd decyzji w zakresie mechanizmów ochronnych do końca 2025 r., na ostatni kwartał – podkreślił w czwartek (24.04) podczas posiedzenia senackich komisji wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

Dodał, że ustawa daje "impuls przedsiębiorcom, by obniżyć taryfy".

Według aktualnego stanu prawnego, do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mogą korzystać z cen energii elektrycznej, zamrożonych na poziomie 500 zł za MWh. Rząd nie zdecydował jeszcze, czy przedłuży utrzymanie zamrożonej ceny.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu