Spis treści
Energetycy przetestują możliwości dostarczania wodoru za pomocą sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw w urządzeniach końcowych. Nie będzie łatwo, ponieważ wodór lubi wyciekać zarówno ze zbiorników, jak i rur, które nie były mu pierwotnie dedykowane, a to oznacza zazwyczaj poważne straty finansowe dla uczestników rynku. Czy można im zaradzić?
Instalacja Power to Gas Grupy ORLEN oddana do użytku
Demonstracyjna instalacja PGNiG w Odolanowie służy do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 0,5 MW w wodór. Jej wydajność to obecnie 20 ton wodoru rocznie. W ramach testów technicy połączą wytworzone paliwo z gazem ziemnym, a następnie wtłoczą je do sieci dystrybucyjnej. W ten sposób sprawdzą, w jaki sposób mieszanki wodoru i gazu ziemnego oddziałują na poszczególne elementy infrastruktury oraz na urządzenia odbiorcze.
– Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego. Unikalna wiedza i doświadczenie, które zdobędziemy w ramach InGrid Power to Gas, wykorzystamy do skutecznej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej kraju – zapewnia Tomasz Jarmicki, dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN.
Polski przemysł może być liderem w produkcji i przesyle zielonego wodoru
Warto przypomnieć, że Grupa Orlen dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. kilometrów. Polska jest też trzecim w Europie a piątym w świecie producentem szarego wodoru, czyli paliwa, które powstaje przy udziale nieekologicznych technologii. Tymczasem wyzwaniem na najbliższe lata jest, aby te duże możliwości produkcyjne i przesyłowe, przekierować na jego ekologiczną wersję. Aby było to możliwe, wodór powinien być wytwarzany przy użyciu OZE lub ostatecznie (w okresie przejściowym) reaktorów jądrowych.
Z magazynów wodoru i rur gaz nie powinien wyciekać
Do testów systemu InGrid Power to Gas są lub będą wykorzystane różne modele kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Do końca roku badacze powinni ustalić optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które będą bezpieczne dla sieci dystrybucyjnej. Następnie zweryfikują też realne możliwości ich przesyłu.
Ciekawostką jest fakt, że w skład instalacji badawczej w Odolanowie wchodzą również dwa magazyny energii. Pierwszy z nich może zasilać elektrolizer, drugi składa się z dwóch komór – każda o pojemności 10 m sześciennych o ładowności 50 kg tego paliwa. Elektrolizer zastosowany w instalacji jest jednym z pierwszych i największych uruchomionych tego typu urządzeń w Polsce. Jego moc wynosi aż 0,4 MW.
Należy jednak przypomnieć, że zarówno ze zbiornikami jak i systemami przesyłowymi wodoru wiąże się poważne wyzwanie, jakim jest konieczność ograniczenia jego strat w transporcie i w magazynowaniu. Wodór jest niestety takim gazem, który łatwo przenika przez szczeliny. Ale i tu z rozwiązaniem może przyjść technologia, w dodatku rodem z Polski.
Polska technologia mogłaby pomóc w uszczelnieniu rur i zbiorników wodoru
Niedawno HiPower Institute of Materials z Grupy hiPower Energy (dawn. Arena.pl S.A.) ujawnił opracowanie materiału zapobiegającego wyciekowi wodoru. Może on być użyty, zarówno do uszczelniania pojemników z wodorem, jak również wielokilometrowych rurociągów. Na razie nie udało się nam ustalić, czy PGNiG korzysta już z nowej, polskiej technologii, na pewno
jednak ewentualny sukces instalacji InGrid Power to Gas, może utorować drogą polskiemu przemysłowi do korzystania ze środków unijnych przyznawanych przez Europejski Bank Wodoru. Bruksela postanowiła bowiem dołożyć się do każdego wyprodukowanego kilograma tego paliwa.
To również może Cię zainteresować
Na razie wiadomo jednak tyle, że instalacja InGrid Power to Gas, po zakończeniu obecnych prac badawczych będzie wykorzystywana do kolejnych innowacyjnych projektów, m.in. do produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru, a w dalszej przyszłości także do wytwarzania mieszanki wodoru z gazem ziemnym, na potrzeby lokalnych odbiorców przemysłowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
