Zielona rewolucja pod dachem zakładów produkcyjnych

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Wprowadzenie innowacyjnych technologii OZE jak EMACS stanowi kluczowy krok w kierunku dekarbonizacji przemysłu w Polsce.
Wprowadzenie innowacyjnych technologii OZE jak EMACS stanowi kluczowy krok w kierunku dekarbonizacji przemysłu w Polsce. Fot. Jerzy Wójcik/Polska Press
W Suwalskiej Strefie Ekonomicznej rusza nowy projekt, który pokazuje, jak może wyglądać przyszłość przemysłu. Czyli niskoemisyjna, samowystarczalna i oparta na inteligentnym zarządzaniu energią. W zakładzie PADMA, produkującym dla IKEA, rozpoczęto prace nad optymalizacją energetyczną.

Spis treści

Nowa jakość w zarządzaniu energią. Przemysł stawia na OZE i innowacje

Przed kilkoma tygodniami podpisano kompleksową umowę pomiędzy firmą Electrum a YADA Energy. Celem współpracy jest zoptymalizowanie zużycia energii w zakładzie PADMA, działającym w strefie przemysłowej. Kluczową rolę odegra tu system EMACS, który umożliwia efektywne zarządzanie różnymi źródłami energii – od kogeneracji po fotowoltaikę.

Optymalizacja zużycia energii w procesie produkcji jest warunkiem koniecznym zachowania konkurencyjności na rynku. (…) Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki dalszemu pozyskaniu energii z OZE, już z własnych źródeł, co bez wątpienia jest krokiem w kierunku dalszej dekarbonizacji polskiego przemysłu – podkreślił Zarząd Grupy Padma.

Na mocy umowy powstanie nowa farma PV o mocy 3,5 MWp. System EMACS obejmie zarządzanie trzema źródłami energii: nową instalacją PV, już istniejącą farmą o mocy 1,6 MWp oraz kogeneracją o mocy 2,95 MW. Energia z tych źródeł pokryje ok. 85% zapotrzebowania zakładu, a ewentualne nadwyżki trafią z powrotem do krajowej sieci.

Grupa Electrum

Technologia, która wspiera transformację energetyczną

Zastosowany system EMACS to autorskie rozwiązanie firmy Electrum, już dziś stosowane w ponad 250 obiektach w Polsce o łącznej mocy niemal 700 MW. Oprócz przejrzystego zarządzania energią, pozwala firmom realnie obniżać koszty i emisję CO₂.

Wprowadzenie innowacyjnych technologii OZE jak EMACS stanowi kluczowy krok w kierunku dekarbonizacji przemysłu w Polsce. (…) Doświadczenie naszego zespołu w budowie i eksploatacji wielkoskalowych obiektów energetycznych pozwala nam skutecznie zarządzać złożonymi procesami również w mniejszych projektach – zaznaczył Michał Świerczyński, Dyrektor Handlowy w Electrum.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku, a uruchomienie systemu EMACS na pierwszy kwartał 2026. W dalszych planach są m.in. dodatkowe źródła PV oraz magazyny energii, co wpisuje się w szerszą strategię klimatyczną Grupy Electrum.

Grupa Electrum to polska firma z sektora Climate Tech, specjalizująca się w innowacyjnych systemach zarządzania energią i elektroenergetyką. Posiada doświadczenie w realizacji wielkoskalowych projektów oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na indywidualnym miksie energetycznym. Prognozy przychodów wskazują na wzrost do około 1,5 mld zł w 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu