Zmarł jeden z najbogatszych biznesmenów na świecie. Jego firmy zatrudniają niemal 660 tys. osób

Maciej Badowski
Opracowanie:
Ratan Tata zostawił po sobie firmę o globalnym zasięgu, która nadal odgrywa kluczową rolę w wielu sektorach gospodarki światowej.
Ratan Tata zostawił po sobie firmę o globalnym zasięgu, która nadal odgrywa kluczową rolę w wielu sektorach gospodarki światowej. PAP/ EPA
Ratan Tata, były prezes indyjskiej spółki holdingowej Tata Sons, zmarł w wieku 86 lat. Premier Indii, Narendra Modi, nazwał Tatę wyjątkowym liderem i niezwykłym człowiekiem, podkreślając jego stabilne przywództwo i wkład wykraczający poza zarządzanie firmą.

Ratan Tata, lider biznesu

Ratan Tata, urodzony w 1937 roku, był nie tylko biznesmenem, ale również architektem z wykształcenia. Jego edukacja na Uniwersytecie Cornella otworzyła mu drogę do dołączenia do Tata Sons w 1961 roku. Przez lata swojej kariery, zwłaszcza jako prezes od 1991 do 2017 roku, Tata wprowadził firmę na nowe ścieżki rozwoju, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Tata Group, założona w 1868 roku, pod jego kierownictwem rozrosła się do prawie stu firm, w tym największego producenta samochodów w Indiach, największej prywatnej huty stali, i wiodącej firmy outsourcingowej. Zatrudniają one łącznie około 660 tys. osób na całym świecie, generując roczne przychody przekraczające 100 mld dolarów.

Innowacje i przejęcia

Ratan Tata nie bał się innowacji i odważnych decyzji biznesowych. To pod jego kierownictwem Tata Group stała się pionierem lotnictwa cywilnego w Indiach, a także dokonała historycznego przejęcia Tetley, drugiej co do wielkości firmy herbacianej na świecie, w 2000 roku. To przejęcie było największym tego typu działaniem indyjskiej firmy na arenie międzynarodowej i stanowiło punkt kulminacyjny w karierze Tatana.

Kolejnym znaczącym krokiem było zakupienie marek Jaguar i Land Rover od Forda za 2,3 mld dolarów w czerwcu 2008 roku. Tata Motors wprowadziło również na rynek Tata Nano, samochód, który miał zrewolucjonizować indyjski rynek motoryzacyjny swoją dostępnością cenową. Pomimo niewielkiej popularności i późniejszego wstrzymania produkcji w 2018 roku, Tata Nano pozostaje symbolem innowacyjnego myślenia w przemyśle.

– Zapewnił on stabilne przywództwo jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych indyjskich spółek biznesowych. Jednocześnie jego wkład wykraczał daleko poza zarząd firmą – napisał o Ratanie Tacie premier Narendra Modi na platformie X.

Podsumowując, Ratan Tata zostawił po sobie firmę o globalnym zasięgu, która nadal odgrywa kluczową rolę w wielu sektorach gospodarki światowej. Jego śmierć oznacza koniec ery, ale jego dziedzictwo i wpływ na świat biznesu, innowacji oraz społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw będą trwać przez pokolenia. Ratan Tata był prawdziwym liderem, którego życie i kariera będą nadal inspirować przyszłe pokolenia przedsiębiorców na całym świecie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu