Zmiana w PIT od 1 lipca. Milion Polaków na Wyspach może zapłacić wyższy podatek. A inni pracujący zagranicą?

Agnieszka Moryc/AIP
Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Od 1 lipca obowiązuje konwencja MLI o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rykosztem dostaną Polacy zarobkujący zagranicą. W pierwszej kolejności milion Polaków zarabiających na Wyspach Brytyjskich, ponieważ zmienia się system rozliczania podatku na mniej korzystny. Kogo jeszcze uderzą po kieszeni zmienione przepisy?

Konwencja MLI ma skuteczniej przeciwdziałać agresywnym optymalizacjom podatkowym na skalę międzynarodową. Przepisy mają mieć zastosowanie wobec przedsiębiorstw, które wykorzystują agresywne planowanie podatkowe i specjalnie powołane w tym celu struktury prawne do uzyskania korzyści podatkowych.

Konwencja MLI rykoszetem uderzy w Polaków pracujących za granicą

Jeżeli okaże się, że głównym celem danej transakcji lub powołania danej struktury jest uzyskanie korzyści podatkowych, to organy podatkowe będą mogły zanegować skutki takich działań (np. zwolnienia od podatku).

Konwencja MLI - jakie konsekwencje dla Polaków pracujących za granicą?

Ratyfikacja Konwencji MLI przez brytyjski rząd będzie oznaczać dla części z nich zmianę metody rozliczania podatku na mniej korzystną. Wielka Brytania jest krajem, w którym wg statystyk przebywa około 1 miliona Polaków. Zmiany dotyczą jedynie Polaków pracujących okresowo za granicą lub posiadających centrum interesów życiowych w Polsce (np. mających w Polsce najbliższą rodzinę, majątek). Jak informuje Ministerstwo Finansów: jeżeli ktoś wyjeżdża do pracy za granicą na krótki czas i wraca do Polski (np. zostawił tu rodzinę), to może podlegać opodatkowaniu w Polsce, ale wówczas zastosowanie znajdzie przepis o uldze abolicyjnej i taki pracownik nie zapłaci podatku w Polsce. Taka osoba może być zobowiązana do wykazania zagranicznych dochodów swoim polskim zeznaniu podatkowym.

Ratyfikowanie konwencji MLI będzie zatem skutkować dla pracujących za granicą koniecznością wykazania dochodów z zagranicy w polskim zeznaniu podatkowych osób fizycznych (PIT). Natomiast Polacy, którzy przenieśli się za granicę razem ze swoimi rodzinami i tam pracują, w ogóle nie są objęci opodatkowaniem w Polsce, ponieważ zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są rezydentami dla celów podatkowych w Polsce.

Hakerzy doskonale wiedzą, że pokusa możliwości skorzystania z bezpłatego wi-fi pozbawia nas rozsądku. Co zrobić, by bezpieczenie korzystać z publicznego bezpłatnego dostępu do Internetu? Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Konwencja Wielostronna (MLI) o unikaniu podwójnego opodatkowania zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Polska jako jedno z pierwszych państw ratyfikowała umowę, co może skutkować zmianą umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w konsekwencji inną metodą rozliczania przychodów osiąganych w państwach objętych Konwencją. Umowę ratyfikowały m.in Austria, Szwecja oraz Wielka Brytania. Konwencja MLI ma walczyć z nieuczciwymi praktykami firm i korporacji, ale dotknie także zwykłych obywateli pracujących za granicą, ale posiadających tzw. centrum interesów życiowych w Polsce.

Konwencja MLI - co to jest?

Genezą stworzenia wielostronnego porozumienia pomiędzy państwami była chęć ograniczenia niekorzystnych skutków związanych z agresywnym planowaniem podatkowym oraz transferowaniem zysków, do krajów oferujących preferencyjne stawki podatkowe lub zwolnienia z opodatkowania.

Konwencja została uroczyście podpisana 7 czerwca 2017 roku w Paryżu przez 68 państw (w tym Polskę), w chwili obecnej 83 państwa podpisały umowę. Do tej pory Konwencja MLI została ratyfikowana przez Austrię, Polskę, Słowenię, Szwecję, Wielką Brytanię, Wyspę Mann, Jersey, Nową Zelandię.
Wejście w życie Konwencji MLI nie zmieni wysokości obciążeń podatkowych od osób fizycznych pracujących za granicą, natomiast spowoduje dodanie kolejnych czynności administracyjnych, które w końcowym rozrachunku nie wpłyną na zwiększenie przychodów Skarbu Państwa nawet o złotówkę. Fiskus zyska jednak kolejne cenne źródło wiedzy o podatnikach uzyskujących dochody z zagranicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu