Opodatkowaniu podlega nabycie majątku, którego wartość przekracza kwotę wolną od podatku. W takiej sytuacji należy złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3) lub wspólne zeznanie podatkowe (SD-3 wraz z informacjami o pozostałych podatnikach SD-3/A).
Czym jest darowizna?
Kodeks cywilny w art. 888 określa darowiznę jako formę umowy, „w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Darowizna w praktyce jest przekazaniem pieniędzy lub rzeczy osobom bliskim.
Od 1 lipca 2023 roku wzrosły kwoty wolne od podatku darowizn i spadków.
Kiedy nie zapłacisz podatku od darowizny?
Kwota podatku od darowizny zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Spadkobierców i obdarowanych podzielono na trzy grupy:
Grupa I:
- najbliższa rodzina, tj. małżonek (obecny, nie były),
- zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
- wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
- rodzeństwo,
- pasierb,
- ojczym,
- macocha,
- teściowie,
- zięć,
- synowa.
Grupa II:
- dalsza rodzina, tj. zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek),
- rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka),
- zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry),
- rodzeństwo małżonków (np. brat żony – szwagier),
- małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża),
- małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka).
Grupa III:
- wszystkie osoby niezaliczone do dwóch poprzednich grup, w tym osoby niespokrewnione z obdarowanym.
Takie są kwoty wolne od podatków i darowizn w 2024 roku
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 10 434 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 20 868 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.