Zmiany w podatku VAT od 1 września 2019 r. - przedstawiamy kluczowe nowelizacje

Magdalena Woźny, doradca podatkowy, aplikantka radcowska w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy
Początek września będzie ważnym momentem dla wszystkich podatników podatku od towarów i usług. W tym czasie wejdzie w życie szereg nowelizacji, które zmienią dotychczasowe przepisy dotyczące VAT-u. Poniżej przedstawiam zaledwie kilka z nich.

Nowy wykaz, czyli tzw. biała lista podatników VAT

Nowy wykaz podatników VAT będzie prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wykaz zastąpi trzy rejestry tj.:

  • podatników czynnych VAT,
  • podatników wykreślonych z rejestru
  • podatników przywróconych do niego z okresu 5 lat wstecz.

Na białej liście znajdziemy m.in. numery rachunków bankowych podatników VAT.

Przewidziano również sankcje – jeśli zdarzy nam się przelew na kwotę powyżej 15 tys. zł na rachunek inny, niż wskazany w wykazie, spowoduje to brak możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych. Sankcje będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Zmiana przesłanek stosowania zwolnienia dla dostaw budynków, budowli i ich części

Od września zmienią się przesłanki dotyczące pierwszego zasiedlenia. Zlikwidowany zostanie warunek, według którego może ono nastąpić jedynie w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu.

Zgodnie z nową definicją, ilekroć mowa o pierwszym zasiedleniu — rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

Obniżenie wysokości dodatkowego

zobowiązania podatkowego do 15%

Na obniżenie wysokości dodatkowego zobowiązania może liczyć podatnik, który w trakcie kontroli celno-skarbowej złoży korektę deklaracji podatkowej oraz, najpóźniej w dniu jej złożenia, wpłaci kwotę zobowiązania podatkowego lub odda nienależną kwotę zwrotu.

Do tej pory kształtowało się ono na poziomie 20 proc. - takim samym jak w przypadku złożenia korekty i opłacenia odpowiednich kosztów po zakończeniu kontroli.

Nowa wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego będzie wynosiła 15 proc. kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.

Korzystasz ze zwolnienia podmiotowego w VAT? Być może już niedługo

Ze zwolnienia podmiotowego w VAT dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł, nie będą mogli już korzystać podatnicy, którzy handlują m.in. elektroniką, sprzętem elektrycznym, RTV i AGD w sieci, a także ci, którzy prowadzą sprzedaż telefoniczną takich towarów.

Ze zwolnienia nie skorzystają już także przedsiębiorcy, którzy niezależnie od sposobu realizacji dostawy, sprzedają kosmetyki, części do samochodów i części do motocykli, a także przedsiębiorcy świadczący usługi ściągania długu, w tym faktoringu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w podatku VAT od 1 września 2019 r. - przedstawiamy kluczowe nowelizacje - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu