Zmiany w wypłatach świadczenia 500 plus. Jak sprawdzić, kiedy ZUS przeleje nam pieniądze z programu?

OPRAC.: MB
Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który jest przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane 500 plus.
Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który jest przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane 500 plus. Mariusz Kapała/ Polska Press
1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy wypłat świadczenia 500+. Stałe terminy wypłat zostały przyznane wnioskującym losowo i obowiązują przez cały rok, czyli do 31 maja 2023 r. Jakie są terminy przelewów środków z programu 500+? Gdzie można sprawdzić w jakim terminie otrzymamy świadczenie?

Jak sprawdzić termin przelewu z ZUS?

Terminy wypłat w każdym miesiącu to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej. Wielu rodziców chciałoby poznać termin, w jakim pieniądze z ZUS będą przelewane.

– Mogą to zrobić sami logując się na swoje konto na PUE ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Po zalogowaniu się na swoje konto na PUE ZUS należy wybrać kafel „Rodzina 500+”, wyświetlić listę złożonych wniosków, potem zaznaczyć wniosek i wyświetlić „szczegóły”, a następnie „wypłaty i zwroty”.

– Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który jest przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane 500 plus – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Wypłata 500 plus

Świadczenie wychowawcze tzw. 500 plus jest przyznawane od 1 czerwca do 31 maja każdego roku. Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafiają wyłącznie na rachunki bankowe.

Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić. Dzięki elektronizacji mogą je składać także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.

Jak złożyć nowy wniosek o 500 plus?

Nowe wnioski można wysyłać wyłącznie online poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portal Empatia lub w bankowości elektronicznej. Jednocześnie warto pamiętać, że pisma, informacje i decyzje w sprawie wniosku są przekazywane w formie elektronicznej – wyłącznie na PUE. Gdy pojawi się tam ważna informacja o 500 plus, rodzice otrzymują powiadomienie SMS lub na e-maila.

Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Od początku 2022 roku obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

IKEA informuje o wycofaniu z rynku kawiarki na płytę kuchenną Metallisk, z prośbą o zaprzestanie używania tego produktu.

IKEA wycofuje ten produkt z rynku. "Ryzyko wybuchu podczas u...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu