Zmiany w zasadach sprzedaży mieszkań. Ogłoszenia będą musiały zawierać nową informację? Sprawdzamy

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nowe obowiązki pojawią się od kwietnia 2023 r.
Nowe obowiązki pojawią się od kwietnia 2023 r. unsplash
Certyfikaty energetyczne mają coraz większe znaczenie. Czy sprzedając nieruchomość: dom lub mieszkanie będziemy mieli nowy obowiązek umieszczania w ogłoszeniach informacji o świadectwach energetycznych? Czy każdy budynek będzie musiał posiadać taki dokument? Sprawdzamy komu, kiedy i do czego będzie potrzebny dokument.

Spis treści

Świadectwo energetyczne - co to jest?

Na wielu stronach internetowych można wyczytać informacje o nowych obowiązkach, jakie posiadać będą właściciele nieruchomości. Jednym z nich jest świadectwo energetyczne. To dokument, w którym dany budynek jest odpowiednio opisywany pod kątem zapotrzebowania na energię niezbędną do jego codziennego użytkowania.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku - czytamy na rządowym portalu sejm.gov.pl.

Chodzi o:

  • energię na potrzeby ogrzewania i wentylacji,
  • przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • chłodzenia,
  • w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego - kogo dotyczy? Te osoby muszą je mieć

Nowe obowiązki pojawią się od kwietnia 2023 r. Powinni na nie zwrócić uwagę właściciele mieszkań. Nie każdy będzie potrzebował świadectw energetycznych. Przepisy, które wchodzą w życie, mają dopasować polskie prawo do dyrektyw unijnych z 2010 i 2018 roku.

- Czy każdy potrzebuje świadectwa? Nie. Chociaż w mediach jest mnóstwo informacji na ten temat, często nieprawdziwych. Na tej podstawie niektórzy sądzą, że po 28 kwietnia, kiedy w życie wejdzie najnowsza ustawa, wszyscy muszą mieć certyfikaty ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Nie. Przepisy wskazują, kiedy jest to konieczne - powiedział Maciej Surówka, prezes zarządu Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych w rozmowie z Gazeta.pl.

Dokument będzie potrzebny dla:

  • nowo budowanych budynków, których odbiór do użytkowania nastąpi po 28 kwietnia,
  • budynków już istniejących – jeżeli budynek będzie sprzedawany lub wynajmowany.

- Jeżeli słyszę, że spółdzielnie mieszkaniowe szukają specjalistów, którzy stworzą dla wszystkich budynków świadectwa, to zastanawiam się, po co. W tym momencie nie jest to celowe. Podobnie jak opracowanie świadectw dla wszystkich mieszkań - powiedział Maciej Surówka.

Jak dodał, planowana jest już kolejna nowelizacja, która ponownie ma zmienić zasady i parametry uzyskiwania świadectw.W niektórych przypadkach sugeruje zaczekać i zlecić wykonanie tego świadectwa po 28 kwietnia.

Ogłoszenie o sprzedażny nieruchomości. Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu?

Jak podaje rządowa strona gov.pl - gdy dla budynku lub jego części zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, w ogłoszeniu lub reklamie dotyczących sprzedaży lub najmu od 28 kwietnia 2023 r. należy podawać:

  • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną,
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkową wielkość emisji CO2.

Oznacza to, że po 28 kwietnia, jeżeli jest sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, w ogłoszeniach o sprzedaży i wynajmie trzeba będzie podawać parametry energetyczne.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu