Zmienia się stosunek Polaków do uchodźców z Ukrainy - wyniki badań

PAP
W 2022 r. liczba uchodźców z Ukrainy była bardzo duża. Na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 21 i 22 lutego 2024 r. funkcjonariusze SG odprawili ponad 37,4 tys. osób. Z Polski do Ukrainy odprawiono przeszło 30 tys. podróżnych.
W 2022 r. liczba uchodźców z Ukrainy była bardzo duża. Na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 21 i 22 lutego 2024 r. funkcjonariusze SG odprawili ponad 37,4 tys. osób. Z Polski do Ukrainy odprawiono przeszło 30 tys. podróżnych. Robert Wozniak
Po dwóch latach od wybuchu konfliktu na Ukrainie znacząco zmniejsza się skala poparcia Polaków dla przyjmowania uchodźców – wynika z sondaży przeprowadzonych przez firmę Openfield.
Trwa głosowanie...

Czy widać szybki koniec wojny na Ukrainie?

24 lutego 2024 r. mijają dwa lata od rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Konflikt trwa bowiem od 2014 roku, kiedy to siły rosyjskie zajęły Krym i część Donbasu. Inwazja w lutym 2022 miała na celu dokończenie dzieła, obalenie rządu Ukrainy, zniszczenie jej armii, odebranie kolejnych ziem i zainstalowanie na reszcie terytorium w pełni posłusznych władz.

Spis treści

Poparcie dla uchodźców z Ukrainy maleje

Firma badawcza Openfield przeprowadziła sześć sondaży od początku konfliktu na Ukrainie. Pierwszy z nich odbył się 24 lutego 2022 r., a ostatni, w którym uczestniczyło 1,6 tys. ankietowanych, miał miejsce 14 lutego 2024 roku.

"Po dwóch latach konfliktu tylko 52 proc. Polaków wyraża zgodę na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. To zdecydowanie mniej niż na początku agresji, kiedy ponad 72 proc. z nas było temu przychylnych. To także mniej niż przed rokiem, kiedy poparcie wynosiło 67 proc. Zmniejsza się również nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie. W lutym 2022 r., tylko 17 proc. Polaków deklarowało, że nie zamierza wspierać Ukraińców, w 2023 r. było to już około 34 proc. badanych. Według najnowszego badania – ponad 41 proc. respondentów nie zamierza się już włączać w inicjatywy pomocowe związane ze wsparciem Ukraińców" – czytamy w opracowaniu.

Ograniczenie akceptacji dla osiedlania się uchodźców w Polsce

Nieznacznie spadła akceptacja Polaków dla osiedlania się uchodźców z Ukrainy w Polsce po zakończeniu konfliktu. Tylko 39 proc. ankietowanych chciałoby, aby mieli oni możliwość pozostania w Polsce na stałe.

W poprzednim badaniu, przeprowadzonym rok wcześniej, było to nieznacznie więcej, bo 40,5 proc. W badaniu z 2024 r. zanotowano nieco niższy odsetek odpowiedzi, w których badani nie zgadzali się na to, aby uchodźcy ukraińscy po zakończeniu konfliktu mieli możliwość pozostania w Polsce. Wzrósł za to, w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania, udział osób niezdecydowanych.

Pozytywne aspekty obecności uchodźców

W przeprowadzonych badaniach ankietowani oceniali również pozytywne aspekty obecności uchodźców ukraińskich w Polsce.
"Największym pozytywnym aspektem obecności uchodźców ukraińskich w Polsce jest podejmowanie przez nich pracy, głównie tam, gdzie brakowało chętnych. Ponad połowa respondentów dobrze ocenia otwarcie polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy – nieco mniej niż w lutym 2023 r., kiedy udział pozytywnych odpowiedzi wyniósł około 57 proc."

Spadek zainteresowania sytuacją na Ukrainie

Z badań przeprowadzonych przez Openfield wynika także, że zmniejszyło się zainteresowanie Polaków sytuacją na Ukrainie. W lutym 2022 r. ponad połowa z nas sprawdzała informacje o konflikcie kilka lub kilkanaście razy dziennie.

"Według badania z 2024 r. obecnie tylko 11 proc. Polaków śledzi te doniesienia regularnie, a nieco ponad jedna piąta sprawdza informacje raz dziennie."

Na pytanie o przyszłość konfliktu, w badaniu z 2023 r. w powodzenie Ukrainy wierzyło ponad 37 proc. badanych, a w 2024 r. było to tylko 20 proc.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmienia się stosunek Polaków do uchodźców z Ukrainy - wyniki badań - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu