ZUS ma już 90 lat. Pracownikom wręczono odznaczenia państwowe

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
W ZUS ubezpieczonych jest ponad 16 mln osób.
W ZUS ubezpieczonych jest ponad 16 mln osób. Adam Jankowski/Polska Press
90 lat temu powstał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W uroczystych obchodach wzięli udział goście ze świata polityki i nauki, a najbardziej zasłużeni pracownicy odebrali odznaczenia państwowe. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że instytucja dalej będzie działać dla dobra obywateli.

Spis treści

Historia ZUS. Jak zmieniała się polityka socjalna?

ZUS został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r., ale już wcześniej zaczęto realizację przepisów socjalnych. W 1924 r. wprowadzono przepisy o ubezpieczeniu na wypadek braku pracy, a w 1927 r. jednolite ubezpieczenie pracowników umysłowych. W 1933 r. sejmowa ustawa scaleniowa powołała Izbę Ubezpieczeń Społecznych, która koordynowała firmy ubezpieczeniowe i powołane w ramach systemu cztery zakłady ubezpieczeniowe: na wypadek choroby, od wypadków, emerytalny robotników i pracowników umysłowych. Rozporządzenie zmieniło ustawę i powołało jeden organ łączący państwowe izby ubezpieczeniowe.

Najlepsi pracownicy ZUS uhonorowani za lata pracy

W uroczystościach w centrali ZUS w Warszawie wzięli udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, prezes NIK Marian Banaś i główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe i odznaki ZUS. Do ich trafiły złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę.

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, podkreślił, że na przestrzeni lat współdziałano z wieloma instytucjami w realizacji polityki społecznej kraju. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że ZUS jest jednym z najważniejszych elementów struktury państwa.

Połączenie zabezpieczenia społecznego i utworzenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 1934 r. stworzyło solidny system gwarancji elementarnego bezpieczeństwa dla osób kończących pracę. Stabilna gospodarka i poczucie bezpieczeństwa socjalnego stanowią fundament, na którym możemy budować pozostałe elementy bezpiecznego państwa, wskazała.

Nie ma socjalnego aspektu bez codziennej pracy jednostki. Żadna inna instytucja nie obsługuje tylu świadczeń dla takiej ilości obywateli. Według minister pracy, obecnie ubezpieczeniem objętych jest ponad 16 mln osób, a blisko 8 mln pobiera emerytury i renty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niebawem będzie realizował największy program socjalny obecnego rządu - rentę wdowią. Dzięki temu programowi wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę oraz zwiększać ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku albo pobierać całą rentę rodzinną wraz z częścią swojej własnej emerytury, przyznała szefowa MRPiPS.

Przepisy o rencie wdowiej wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. Na ten moment można pobrać wiele innych świadczeń rodzinnych, także w ramach nowego programu „Aktywny rodzic”.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zauważyła, że ZUS to także ośrodek badawczy i naukowy, bo statystyki Zakładu są podstawą wielu analiz i fundamentem planowania strategii na przyszłość.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu