Zużycie prądu przed Bożym Narodzeniem znacząco niższe niż kilkanaście lat temu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną przed świętami Bożego Narodzenia sięga 24 -26 tys. MW - poinformowały PSE.
Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną przed świętami Bożego Narodzenia sięga 24 -26 tys. MW - poinformowały PSE. Mariusz Kapała/ Polska Press
Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną przed świętami Bożego Narodzenia jest znacznie niższe niż kilkanaście lat temu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazują, że obecnie wynosi ono od 24 do 26 tys. MW. Wpływ na to mają m.in. energooszczędne żarówki oraz zmiany w sposobie korzystania z energii. Z kolei w okresie świątecznym, kiedy zapotrzebowanie na prąd spada, operatorzy muszą radzić sobie z nadwyżką energii.

Wpływ technologii na zużycie energii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), jako operator krajowego systemu elektroenergetycznego, regularnie analizują zapotrzebowanie na energię elektryczną. W okresie przedświątecznym, kiedy wzrasta produkcja i pojawiają się świąteczne iluminacje, zapotrzebowanie na moc osiąga maksymalnie 24-26 tys. MW. To znacznie mniej niż historyczne maksymalne zapotrzebowanie, które wynosiło blisko 28 600 MW.

Rozpowszechnienie energooszczędnych żarówek znacząco wpłynęło na zmniejszenie zużycia energii. Jak podkreślają PSE, „w coraz mniejszym stopniu wpływa to na pracę systemu". Z drugiej strony, popularność zyskują pompy ciepła zasilane energią elektryczną, co w chłodniejszych okresach zwiększa zapotrzebowanie na prąd.

Świąteczne wyzwania dla systemu elektroenergetycznego

W okresie świątecznym zapotrzebowanie na energię elektryczną zazwyczaj spada. PSE zauważają, że „w samą Wigilię zapotrzebowanie zazwyczaj jest dość niskie. Charakterystyczny jest jego spadek późnym popołudniem, gdy większość z nas kończy przygotowania i spotyka się z bliskimi". Operatorzy muszą jednak być przygotowani na różne scenariusze, w tym na nadwyżkę energii.

W przypadku wysokiej generacji wiatrowej oraz niskiego zapotrzebowania, energii elektrycznej bywa za dużo. PSE dysponują „szeregiem środków", które pozwalają na zapewnienie bezpiecznej pracy systemu. W pierwszej kolejności ograniczana jest generacja źródeł węglowych i gazowych. Jeśli to nie wystarczy, możliwy jest awaryjny eksport energii za granicę.

Stabilność systemu w okresie zimowym

Zimą poziom zapotrzebowania na energię elektryczną zależy głównie od temperatury. Im jest niższa, tym większe zapotrzebowanie. PSE podkreślają, że „na początku listopada mieliśmy do czynienia z trwającym wiele dni okresem niskiej generacji ze źródeł odnawialnych – w niektórych godzinach farmy wiatrowe pracowały z mocą ok. 19 MW na 10 500 MW mocy zainstalowanej". W takich momentach kluczowa jest dostępność elektrowni dyspozycyjnych, głównie węglowych i gazowych.

Dzięki tym jednostkom możliwe jest zaspokojenie zapotrzebowania, gdy nie wieje i nie świeci. PSE dodają, że „dzięki nim możliwe jest zaspokojenie zapotrzebowania, gdy nie wieje i nie świeci". W okresie świątecznym, kiedy zapotrzebowanie spada, operatorzy muszą być gotowi na różne scenariusze, w tym na nadwyżkę energii.

Rola PSE w systemie elektroenergetycznym

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są strategiczną spółką energetyczną należącą do Skarbu Państwa. Ich zadaniem jest bilansowanie systemu elektroenergetycznego, co oznacza dbanie o to, by potrzebna odbiorcom energia elektryczna była dostarczona bez względu na porę dnia i roku. PSE podkreślają, że „dzięki liniom najwyższych napięć, energia elektryczna wytworzona w elektrowniach trafia do sieci lokalnych dystrybutorów, a za ich pośrednictwem do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych".

Każdy, kto korzysta z energii elektrycznej, korzysta z infrastruktury przesyłowej PSE. Spółka zaznacza, że „każdy, kto korzysta z energii elektrycznej, korzysta zatem z infrastruktury przesyłowej PSE". Dzięki temu możliwe jest zapewnienie stabilności dostaw energii elektrycznej w całym kraju, nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania czy nadwyżki produkcji.

Zmiany technologiczne, takie jak energooszczędne żarówki i pompy ciepła, znacząco wpłynęły na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przed świętami Bożego Narodzenia. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jako operator krajowego systemu elektroenergetycznego, są odpowiedzialne za bilansowanie systemu i zapewnienie stabilności dostaw energii. W okresie świątecznym, kiedy zapotrzebowanie na prąd spada, operatorzy muszą radzić sobie z nadwyżką energii, wykorzystując różne środki, aby zapewnić bezpieczną pracę systemu.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu