Związkowcy służb mundurowych chcą podwyżek. Takiej waloryzacji się domagają

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej przed Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego w Warszawie.
Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej przed Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego w Warszawie. PAP/Paweł Supernak
W trakcie wtorkowego spotkania Zespołu problemowego ds. usług publicznych w warszawskim Centrum Porozumienia Społecznego "Dialog", przedstawiciele służb mundurowych domagali się, by ich wynagrodzenia zostały podniesione o 15 proc. W ramach akcji protestacyjnej zorganizowali pikietę przed budynkiem.

Mundurowi zabiegają o podniesienie wynagrodzeń i zrównanie świadczeń

Reprezentanci Służby Więziennej, Policji oraz Straży Pożarnej wnieśli postulaty o 15-procentową waloryzację płac, stałe powiązanie budżetów ich służb z wskaźnikiem PKB, a także o zrównanie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy z różnych ministerstw ze świadczeniami przysługującymi żołnierzom zawodowym.

Wiceszef MSWiA, Wiesław Szczepański, przekazał informacje o trwających pracach nad poprawą warunków służby. Zaznaczył, że powołano cztery zespoły zadaniowe, które mają opracować propozycje dotyczące m.in. mieszkań, wynagrodzeń, planu modernizacji na lata 2026-2028 oraz usług medycznych dla funkcjonariuszy. Wyniki ich pracy mają zostać przedstawione związkowcom około połowy listopada.

Szczepański dodał, że postulaty omówione podczas spotkania zostaną przedstawione ministrowi MSWiA, Tomaszowi Siemoniakowi. "Jutro na ten temat będziemy rozmawiali" – zapowiedział.

Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej
Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej PAP/Paweł Supernak

Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", podkreślił, że czas na obietnice bez pokrycia się skończył i teraz oczekują konkretnych działań. Resort sprawiedliwości zobowiązał się do przedstawienia propozycji rozwiązań do połowy listopada, które miałyby dotyczyć także pracowników cywilnych.

Mickiewicz zwrócił uwagę na problem niskich płac w całej sferze budżetowej i wyraził nadzieję na systemowe rozwiązania dla wszystkich pracowników budżetówki. Z kolei Szczepański wspomniał o gotowości do rozmów na temat karty rodziny służby mundurowej oraz oczekiwaniu na odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury w sprawie ulg kolejowych dla mundurowych.

Protestujący przed "Dialogiem" chcieli zwrócić uwagę na swoje zaniepokojenie obecną sytuacją. Mickiewicz ocenił, że zaproponowany przez rząd 5-procentowy wzrost płac jest niewystarczający, zwłaszcza w obliczu prognozowanej inflacji, która ma być wyższa niż proponowana podwyżka.

Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej
Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej Pikieta funkcjonariuszy i pracowników służb więziennej

Pod koniec października w MSWiA odbyło się spotkanie zespołu ds. poprawy warunków służby, które zgromadziło przedstawicieli ministerstwa i strony społecznej, w tym NSZZ Policjantów. Omówiono wówczas m.in. kwestie dotyczące podwyżek i dodatków dla funkcjonariuszy. Kolejne spotkanie zaplanowano na połowę listopada, kiedy to mają zostać przedstawione konkretne propozycje rozwiązań.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu