Spis treści
Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę. Ze względu na to, że wypadają one w okresie jesiennym, wiele osób zmaga się w tym czasie z rozmaitymi chorobami. Nawet jeśli nie przeszkadza im to w oddaniu głosu, warto się upewnić, czy będzie to zgodne z przepisami.
Udział w wyborach na L4
Pracownik, któremu lekarz wystawił zwolnienie lekarskie, nie może podejmować żadnych czynności, które mogą przedłużyć leczenie lub negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. W trakcie L4 zabronione jest również wykonywanie pracy zarobkowej.
Obowiązujące prawo nie określa wprost, o jakie czynności chodzi i czego konkretnie nie można robić na L4. W tym przypadku wszystko zależy jednak od okoliczności. Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim z kodem „może chodzić” nie powinni mieć problemów z ZUS-em czy pracodawcą. Taka forma L4 uprawnia bowiem do wyjścia na spacer, do sklepu po niezbędne zakupy, a zatem także do lokalu wyborczego.
Sytuacja gorzej wygląda natomiast w przypadku osób, które mają tzw. L4 leżące, przy którym opuszczenie domu mogłoby wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia. Przypadki takie są jednak rozpatrywane indywidualnie, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.
Co ciekawe, zgodnie z przepisami osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, mogą nawet pracować w komisji wyborczej. Wykonywanie zadań w lokalu wyborczym traktowane jest bowiem jako pełnienie funkcji obywatelskiej i społecznej dla dobra społeczności lokalnej.
Przeczytaj też:Ruszyły masowe kontrole pracowników. Spodziewaj się nieoczekiwanych gości
Wybory parlamentarne a głosowanie w szpitalu
Osoby, które wiedzą, że w trakcie wyborów będą przebywały w szpitalu, powinny pobrać wcześniej zaświadczenie o prawie do głosowania. Wnioski można złożyć w urzędzie gminy lub za pośrednictwem strony internetowej gov.pl.
- Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim - wyjaśnia Serwis Samorządowy PAP.
Należy jednak pamiętać, że termin składania wniosków upływa 12 października 2023 roku. Osoby, które trafią do szpitala dzień przed wyborami, zostaną automatycznie uwzględnione w tamtejszym spisie wyborców.
Jeśli hospitalizacja rozpocznie się w dniu wyborów, konieczne jest przedstawienie wspomnianego wyżej dokumentu. W innym przypadku dana osoba straci możliwość głosowania w tzw. odrębnym obwodzie, utworzonym na terenie szpitala.
Głosowanie korespondencyjne w trakcie wyborów
Osoby, których stan zdrowia uniemożliwia odwiedzenie lokalu wyborczego, mają możliwość zadeklarowania udziału w głosowaniu korespondencyjnym. Możliwość ta dotyczy wyborców przebywających na terenie naszego kraju.
Udział w głosowaniu korespondencyjnym mogą deklarować między innymi:
- osoby z orzeczeniem o umiarkowanej lub znacznej niepełnosprawności,
- seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat,
- chorzy, podlegający obowiązkowej izolacji w domu lub kwarantannie.
Warto podkreślić, że w pierwszym i drugim przypadku termin składania wniosków już upłynął. Do 13 października nadal mogą się o to ubiegać, które rozpoczną kwarantannę na mniej niż 5 dni przed rozpoczęciem wyborów.
