14. emerytura elastyczna. Co to oznacza? Kto ją dostanie i kiedy? Zasady przyznawania 14. emerytury 4.07.2023

Mariusz Rodziewicz
PAP
Wideo
od 16 lat
14. emerytura, a dokładnie jej wysokość jest elastyczna. Jak tłumaczy Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zakłada do projekt ustawy dotyczący tego świadczenia. Dodatkowo, 14. emerytura - w przeciwieństwie do 13. emerytury - nie jest wypłacana wszystkim. O tym, kto ją otrzymuje decyduje przede wszystkim kryterium dochodowe. Kto więc może liczyć na 14. emeryturę i ile ona będzie ostatecznie wynosić? Sprawdźmy najnowsze informacje na temat tego świadczenia emerytalnego.

Spis treści

Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów, czyli 13. i 14. emerytura były wypłacane w ostatnich latach uprawnionym do tego osobom. 13. emerytura w Polsce wypłacane jest od 2019 roku. Stało się tak za sprawą wprowadzenie przez rząd odpowiedniej ustawy. W samym 2022 roku emeryci otrzymali 13. i 14. emeryturę, których koszt wyniósł w sumie 24,5 miliarda złotych.

13. emerytury do wypłaty

13. emerytura w 2023 roku właśnie jest wypłacana. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, że pieniądze mają trafić do emerytów i rencistów jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Wysokość tego dodatku jest niezależna od wysokości podstawowego świadczenia przyznanego osobie uprawnionej. Wysokość 13. emerytury jest uzależniona do tego, jaka jest minimalna emerytura obowiązującej od 1 marca danego roku. Czyli, krótko mówiąc wynosi dokładnie tyle, ile najniższa emerytura w tym czasie.

Dodajmy, że rząd planuje w 2023 roku również wypłatę 14. emerytur. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała w tej sprawie ważne informacje.

Czytaj także: Znamy wysokość i termin wypłaty 14. emerytury w 2023 roku. Jakie przelewy 14. emerytury dostaną seniorzy? Kto ją otrzyma?
Szczegóły znajdziesz w naszej fotogalerii.

Komu przysługuje 14. emerytura?

Otrzymują ją osoby uprawnione do:

  • emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej),
  • emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura tzw. emerytura groszowa,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej),
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej i renty socjalnej w zmniejszonej wysokości, renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+) także w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
  • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
  • Czternastą emeryturę pobierają również emeryci i renciści służb mundurowych i wojskowych.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zreimizak
Tak podział emerytów na lepszych i gorszych czyli głupich według PiS.

Ponadto co z emerytami czerwcowymi 2009-2019?

Wybory coraz bliżej.
R
Robert
A co z emerytami którzy wypracowali sobie wyższe emerytury znów dostaną w plecy.To chociaż nie piszcie głupot że pracując dłużej to zyskuje emeryt bo jest odwrotnie.Ale myśle że Ci emeryci podziękują przy wyborach Kaczyńskiemu i Morawieckiemu za te prawo i sprawiedliwość.
B
Bercik
Przez podział emerytów jak stosuje partia Kaczyńskiego PiS przegra wybory.Nie ma lepszych i gorszych emerytów wszyscy są równi a każdy ma taką emeryturę jaką sobie wypracował a okradanie emerytów z wyższymi emeryturami to jest swiństwo.Wyjdzie to Kaczyńskiemu bokiem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu