Spis treści
Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów, czyli 13. i 14. emerytura były wypłacane w ostatnich latach uprawnionym do tego osobom. 13. emerytura w Polsce wypłacane jest od 2019 roku. Stało się tak za sprawą wprowadzenie przez rząd odpowiedniej ustawy. W samym 2022 roku emeryci otrzymali 13. i 14. emeryturę, których koszt wyniósł w sumie 24,5 miliarda złotych.
13. emerytury do wypłaty
13. emerytura w 2023 roku właśnie jest wypłacana. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, że pieniądze mają trafić do emerytów i rencistów jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Wysokość tego dodatku jest niezależna od wysokości podstawowego świadczenia przyznanego osobie uprawnionej. Wysokość 13. emerytury jest uzależniona do tego, jaka jest minimalna emerytura obowiązującej od 1 marca danego roku. Czyli, krótko mówiąc wynosi dokładnie tyle, ile najniższa emerytura w tym czasie.
Dodajmy, że rząd planuje w 2023 roku również wypłatę 14. emerytur. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała w tej sprawie ważne informacje.
Czytaj także: Znamy wysokość i termin wypłaty 14. emerytury w 2023 roku. Jakie przelewy 14. emerytury dostaną seniorzy? Kto ją otrzyma?
Szczegóły znajdziesz w naszej fotogalerii.
Komu przysługuje 14. emerytura?
Otrzymują ją osoby uprawnione do:
- emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej),
- emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura tzw. emerytura groszowa,
- renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej),
- renty szkoleniowej,
- renty socjalnej i renty socjalnej w zmniejszonej wysokości, renty rodzinnej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+) także w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
- świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
- Czternastą emeryturę pobierają również emeryci i renciści służb mundurowych i wojskowych.