4 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? Ruszyło zbieranie podpisów. „Mamy 35 lat naprawdę dobrego czasu"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
4 czerwca powinien być świętem państwowym i dniem wolnym od pracy – przekonują autorzy projektu ustawy. Ruszyła zbiórka podpisów.
4 czerwca powinien być świętem państwowym i dniem wolnym od pracy – przekonują autorzy projektu ustawy. Ruszyła zbiórka podpisów. Pawel Relikowski/ Polska Press
4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory po II wojnie światowej. Stowarzyszenie Sieć Solidarności chce, żeby 4 czerwca został ustanowiony świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy. Ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. – Mamy 35 lat naprawdę dobrego czasu. Z tego powinniśmy się radować, cieszyć i to świętować – przyznał Edward Nowak, prezes stowarzyszenia Sieć Solidarności.

Spis treści

4 czerwca świętem państwowym i dniem wolnym od pracy?

– To był przełom – stwierdził w Radiu ZET Edward Nowak, uczestnik strajków w ówczesnej Hucie im. Lenina, legenda opozycji z czasów PRL-u. – Mamy 35 lat naprawdę dobrego czasu. Z tego powinniśmy się radować, cieszyć i to świętować – podkreślił.

Jego zdaniem, 4 czerwca powinien stać się świętem państwowym Wolności i Praw Obywatelskich. Nowak poinformował, że sam, jako prezes stowarzyszenia Sieć Solidarności rozpoczął zbiórkę podpisów pod projektem ustawy w tej sprawie. Aby obywatelski projekt ustawy trafił do Sejmu, jego autorzy muszą zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów.

Wszystkim ludziom 4 czerwca, wyrażamy wdzięczność za zaangażowanie, a nade wszystko za pracę, jaką ofiarowali społeczeństwu Małopolski, naszej Ojczyźnie. To dzięki tym ludziom, rozpoczął się w naszej Ojczyźnie proces demokratyzacji, a my staliśmy się członkami Społeczeństwa Obywatelskiego. Dziękujemy za wolność – możemy przeczytać w publikacji Stowarzyszenia zamieszczonej w mediach społecznościowych.

Jednocześnie dodano, że na stronie internetowej Stowarzyszenia Sieć Solidarności znajduje się lista 2714 osób, które udało się zidentyfikować jako osoby zaangażowane w Wybory ’89. – Bardzo prosimy o sprawdzenie Listy i skorygowanie, poprawienie pisowni nazwisk i imion, a nade wszystko o uzupełnienie – zachęcają pomysłodawcy.

Wybory kontraktowe z 4 czerwca 1989 r.

Wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 r., znane również jako wybory kontraktowe czy wybory do Sejmu kontraktowego, były pierwszymi, wprawdzie tylko częściowo, ale jednak wolnymi wyborami parlamentarnymi po prawie 45 latach komunistycznego reżimu.

Wybory 4 czerwca 1989 roku przyniosły miażdżące zwycięstwo Solidarności, która zdobyła aż 99 spośród 100 mandatów w Senacie oraz 160 miejsc w Sejmie, czyli wszystko, co można było zgodnie z „kontraktem” przejąć.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu