Spis treści
Wzrost inwestycji w przemysł obronny
W poniedziałek szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich spotkają się na nieformalnym szczycie w Brukseli, aby omówić potrzebę finansowania wspólnych projektów obronnych przez UE. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, które wymagają skoordynowanego działania na poziomie europejskim.
W liście skierowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy, premiera Donalda Tuska oraz prezeski EBI Nadii Calvino, liderzy 19 państw podkreślili, że EBI powinien odgrywać kluczową rolę w finansowaniu sektora bezpieczeństwa i obrony. Zwrócili uwagę na konieczność ponownego przejrzenia listy finansowanych działań, aby zdefiniować inwestycje, które bank nie może finansować.
EBI powinien m.in. ponownie przejrzeć listę finansowanych działań, by w sposób maksymalnie ograniczony zdefiniować te inwestycje, których bank nie może finansować.
Rola EBI w finansowaniu obrony
Europejski Bank Inwestycyjny, jako bank rozwojowy, ma ogromne znaczenie dla realizacji celów UE. W ostatnich latach bank zwiększył swoje zaangażowanie w inwestycje obronne, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. W 2024 roku EBI podwoił swoje inwestycje w projekty o podwójnym zastosowaniu, które mogą być wykorzystywane zarówno w celach cywilnych, jak i militarnych.
Prezeska EBI, Nadia Calvino, podkreśliła, że bank planuje dalsze zwiększenie inwestycji w 2025 roku, osiągając sumę 2 miliardów euro. Inwestycje te obejmują ochronę granic, mobilność wojskową oraz ochronę infrastruktury krytycznej.
Calvino, prezentując wyniki EBI za 2024 r. w czwartek, poinformowała, że bank zwiększył dwukrotnie swoje zaangażowanie w inwestycje obronne w minionym roku i ma zamiar podwoić wynik w 2025 r., dochodząc do sumy 2 mld euro.
Wyzwania i możliwości
Jednym z głównych wyzwań związanych z finansowaniem obronności przez EBI jest obawa o osłabienie ratingu banku, co mogłoby zniechęcić inwestorów. Calvino podkreślała konieczność zabezpieczenia podstawy finansowania i stabilności banku, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla jego działalności.
Calvino podkreślała konieczność zabezpieczenia podstawy finansowania EBI i stabilności banku. Istnieje bowiem obawa, że inwestycje w obronność osłabią rating banku, zniechęcając część inwestorów.
Liderzy 19 państw zasugerowali możliwość emitowania przez EBI specjalnego długu przeznaczonego wyłącznie na cele z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Taki krok mógłby zwiększyć przejrzystość i zapewnić jasność dla inwestorów, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju sektora obronnego w Europie.
Jak podkreślili, 'mogłoby to zwiększyć przejrzystość i zapewnić jasność, a także możliwość wyboru dla inwestorów.'
Wspólne wysiłki na rzecz bezpieczeństwa
Szczyt w Brukseli odbywa się w kontekście rosnących nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych na zwiększenie nakładów na obronność przez kraje europejskie. Prezydent USA, Donald Trump, wielokrotnie podkreślał potrzebę większego zaangażowania Europy w kwestie bezpieczeństwa.
Podczas szczytu przywódcy będą poszukiwać możliwości wspólnego finansowania projektów obronnych w ramach UE. Oprócz EBI, UE może rozważyć wykorzystanie narzędzi zbliżonych do funduszu odbudowy, finansowanego z pożyczek, a także zwiększenie wkładów krajów członkowskich do wspólnego budżetu.
źródło: PAP
