Spis treści
- Elektroniczne dowody osobiste w aplikacji mObywatel. Od kiedy e-dowód będzie równy fizycznej wersji dowodu osobistego?
- Dowód tożsamości i e-dowód dziś to nie to samo
- Ustawa o aplikacji mObywatel. Projekt już jest
- Aplikacja mObywatel - co tam znajdziemy?
- Dotychczas mObywatel to nie był dowód osobisty. Jakie usługi znajdziemy dziś w aplikacji?
Elektroniczne dowody osobiste w aplikacji mObywatel. Od kiedy e-dowód będzie równy fizycznej wersji dowodu osobistego?
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazło się uzasadnienie przyczyn i potrzeby wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie:
Obywatele oczekują możliwości potwierdzenia swojej tożsamości (a także potwierdzenia uprawnień, czy dokonywania płatności za usługi publiczne) w sposób zdalny. W obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej.
Jak dowiadujemy się z uzasadnienia, często dokumenty przez to nie są uznawane w relacjach obywatel - urząd, obywatel - obywatel lub obywatel - biznes. Nowa ustawa ma to zmienić, zrównując w skutkach prawnych dokumenty elektroniczne z dotychczas wydawanymi dokumentami przez urzędy.
Z uzasadnienia dowiadujemy się również, że pomimo podjętych dotychczas działań poziom dostępności usług cyfrowych w Polsce jest nadal niezadowalający. Teraz ma się to zmienić. Projekt ma wyjść naprzeciw potrzebom osób preferujących korzystanie z usług mobilnych oraz podmiotów, które takie usługi świadczą. Całość ma stworzyć mechanizmy do budowania zaufania do cyfrowych usług Państwa.
Dowód tożsamości i e-dowód dziś to nie to samo
Jak dotąd dowód i e-dowód to nie to samo. Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz obywatelstwo. Uprawnia także do przekraczania granic państw UE. Aplikacja mObywatel do tej pory pozwalała na legitymowanie się w sytuacjach, w których nie był konieczny dowód osobisty.
Ustawa o aplikacji mObywatel. Projekt już jest
Projekt ustawy został opublikowany. Tym samym rozpoczęły się konsultacje ws. nowego prawa, które ma za zadanie zrównać aplikację mObywatel z dowodem osobistym. Z projektem może się zapoznać każdy na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Ustawa szczegółowo określa zasady funkcjonowania i wykorzystywania oprogramowania mObywatel przez osoby fizyczne. Jak dowiadujemy się z projektu
Osoba, której okazywany jest dokument elektroniczny będzie mieć możliwość potwierdzenia autentyczności, ważności, integralności lub pochodzenia tego dokumentu elektronicznego z zastosowaniem wybranych przez siebie procedur - możemy przeczytać w ustawie.
Aplikacja mObywatel - co tam znajdziemy?
W dowodzie w aplikacji mObywatel znajdą się obowiązkowo takie dane, jak:
- imiona,
- nazwisko,
- numer PESEL,
- data urodzenia,
- fotografia.
Ponadto dokument będzie mógł zawierać dodatkowe dane, takie jak np. :
- serię i numer dowodu osobistego,
- organ wydający dowód osobisty,
- datę ważności dowodu osobistego,
- datę wydania dowodu osobistego,
- imiona rodziców,
- adres i datę zameldowania.
Dokument elektroniczny będzie stwierdzać tożsamość i obywatelstwo polskie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w takim zakresie, jak dane w nim zawarte.
Jeżeli z przepisu prawa wynika obowiązek okazania dowodu osobistego, by potwierdzić swoja tożsamość – ten obowiązek będzie można spełnić przy pomocy aplikacji. Od tej zasady będą jednak obowiązywać pewne wyjątki. Rada Ministrów drodze rozporządzenia określi jakie będą to konkretnie przypadki.
Dotychczas mObywatel to nie był dowód osobisty. Jakie usługi znajdziemy dziś w aplikacji?
mObywatel jest bezpłatną aplikacją mobilną wydaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W aplikacji znajdziemy dokumenty w wersji cyfrowej na urządzenia mobline. Aby móc korzystać z aplikacji konieczne jest posiadanie systemu Android (wersja 6.0 lub nowsza) lub iOS (wersja 12.4 lub nowsza) oraz profilu zaufanego.
Dotychczas w ramach aplikacji mObywatel była możliwość korzystania z usług:
- mTożsamość,
- mLegitymacja,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd,
- eRecepta,
- paszport covidowy.
W 2023 r. usługa ma zostać rozszerzona o elektroniczną legitymację dla emerytów i rencistów.
