Atak dronów na Zaporoską Elektrownię Atomową. Trafiono w główne konstrukcje płaszcza ochronnego reaktora

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niedzielne ataki dronów na kontrolowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze na Ukrainie spowodowały uszkodzenia budynku, w którym znajduje się jeden z sześciu reaktorów.

Spis treści

Trzy niebezpieczne uderzenia w elektrownię atomową

Ataki na Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową spowodowały uszkodzenia budynku ale bezpieczeństwo nuklearne nie zostało zagrożone – oświadczyła w niedzielę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) na platformie X.

"Stwierdzono jedną ofiarę. Uszkodzenia bloku 6 nie zagroziły bezpieczeństwu jądrowemu, ale jest to poważny incydent, który może naruszyć integralność systemu bezpieczeństwa reaktora" – stwierdziła MAEA, która wcześniej podała, że elektrownia została w niedzielę zaatakowana przez drony, ale nie wskazała, która ze stron wojny na Ukrainie dokonała tego ataku.

Szef MAEA Rafael Grossi poinformował, że miały miejsce co najmniej trzy bezpośrednie trafienia w główne konstrukcje płaszcza ochronnego reaktora elektrowni.

"Dzisiaj, po raz pierwszy od listopada 2022 r. i po tym, jak przedstawiłem pięć głównych zasad unikania poważnej awarii jądrowej z konsekwencjami radiologicznymi, Misja Wsparcia MAEA w Zaporożu potwierdziła, że miały miejsce co najmniej trzy bezpośrednie uderzenia w główne konstrukcje płaszcza ochronnego reaktora elektrowni. Coś takiego nie powinno mieć miejsca” - napisał Grossi na platformie X.

Ryzyko poważnej awarii nuklearnej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Grossi podkreślił, że "nikt nie może odnieść żadnych korzyści militarnych ani politycznych z ataków na obiekty nuklearne".

"Zdecydowanie wzywam decydentów wojskowych do powstrzymania się od wszelkich działań naruszających podstawowe zasady ochrony obiektów jądrowych" – dodał szef MAEA i podkreślił, że jest to jawne naruszenie podstawowych zasad ochrony największej elektrowni jądrowej w Europie. "Takie lekkomyślne ataki znacznie zwiększają ryzyko poważnej awarii nuklearnej i należy je natychmiast powstrzymać" – zaznaczył.

Rosja o ataki oskarża Ukrainę

Rosjanie zajęli elektrownię 4 marca 2022 roku. Grossi oznajmił wtedy, że przejęcie siłowni przez rosyjskie wojska to sytuacja krytyczna.

W lipcu 2022 roku amerykański dziennik „Wall Street Journal” ostrzegł, że siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe.

Jak pisze Reuters, Rosja o atak oskarżyła Ukrainę. Z kolei ukraiński wywiad oświadczył, że "Ukraina nie bierze udziału w żadnych zbrojnych prowokacjach na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu, nielegalnie okupowanej przez Rosję".

"Rosyjskie ataki lub ich imitacje na terytorium ukraińskiej elektrowni jądrowej...od dawna są dobrze znaną przestępczą praktyką najeźdźców" - powiedział portalowi Ukraińska Prawda Andrij Jusow, rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy (HUR).

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Atak dronów na Zaporoską Elektrownię Atomową. Trafiono w główne konstrukcje płaszcza ochronnego reaktora - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu