Koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce mocno niedoszacowany

Maciej Badowski
Opracowanie:
Szacowane koszty budowy reaktorów na Pomorzu są znacznie wyższe niż pierwotnie zakładano, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność całego przedsięwzięcia.
Szacowane koszty budowy reaktorów na Pomorzu są znacznie wyższe niż pierwotnie zakładano, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność całego przedsięwzięcia. pixabay
Inwestycje jądrowe w Europie, mimo poprawy koniunktury, wciąż napotykają na liczne przeszkody, z których najważniejszymi są trudne do opanowania koszty budowy. Polska, planująca budowę reaktorów na Pomorzu, także zmaga się z tym problemem. Szacowane koszty są znacznie wyższe niż pierwotnie zakładano, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność całego przedsięwzięcia.

Rosnące koszty budowy reaktorów

Budowa reaktorów jądrowych w Europie, w tym w Polsce, staje się coraz bardziej kosztowna. Jak wynika z grudniowego komunikatu Komisji Europejskiej, szacowany koszt budowy trzech reaktorów AP1000 na Pomorzu to aż 192 miliardy złotych. To znacznie więcej niż początkowo zakładano.

Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że koszt wdrożenia amerykańskiej technologii jądrowej w Polsce jest obecnie o około 70 proc. wyższy niż wynikało to z niewiążącej oferty przedstawionej przez Westinghouse w 2022 roku. To ogromna różnica, która może wpłynąć na decyzje inwestorów oraz przyszłość całego projektu.

Analizy ekonomiczne i ich wyniki

Dr Bożena Horbaczewska z SGH, korzystając z kalkulatora Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przeprowadziła wyliczenia dotyczące kosztów energii elektrycznej z planowanej elektrowni na Pomorzu. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, zakładającym m.in. siedmioletni czas budowy i wysokie wykorzystanie mocy, uśredniona cena energii ma sięgnąć około 780 zł za megawatogodzinę.

Z informacji „DGP" wynika, że widełki cenowe dla projektowanej elektrowni, które znalazły się we wniosku do KE, są znacznie niższe. Inwestor nie bierze pod uwagę stawek na poziomie wyższym niż 700 zł "nawet w negatywnych scenariuszach". To pokazuje, jak różne mogą być prognozy i jak trudno jest przewidzieć rzeczywiste koszty.

Strefa Ekologii - artykuły

„DGP" podaje, że państwowa spółka realizująca elektrownię na Pomorzu nie chce odnosić się do rozbieżności między doniesieniami medialnymi a wyliczeniami opartymi na narzędziu MAEA.

Inwestycje w energetykę jądrową są skomplikowane i wymagają dokładnych analiz oraz przemyślanych decyzji. Wysokie koszty budowy mogą zniechęcać inwestorów, a brak jasnych informacji ze strony realizatorów projektu tylko pogłębia niepewność.

Polska stoi przed trudnym wyborem. Z jednej strony, energetyka jądrowa może być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię i konieczność redukcji emisji CO2. Z drugiej strony, wysokie koszty budowy i eksploatacji mogą sprawić, że projekt stanie się nieopłacalny. Decyzje dotyczące przyszłości energetyki jądrowej w Polsce będą miały długofalowe konsekwencje.

źródło: PAP/ DGP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu