Europoseł Janusz Lewandowski: Na kontynent wraz z wojną wróciły lęki. Polska prezydencja ma ofiarować Europie poczucie bezpieczeństwa

Maciej Sandecki
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Słowa Donalda Tuska o zawieszeniu prawa azylowego rozniosły się po całym świecie, ale w tym momencie nie chodzi już jednak o zawieszenie prawa do azylu, ale o odmowę przyjęcia wniosku azylowego. To brzmi lepiej, ale generalnie chodzi o to, żeby kontrolować granice w imię bezpieczeństwa - mówił nam europoseł Janusz Lewandowski podczas EFNI. 

Wyzwania polskiej rezydencji w EU

Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) po raz trzynasty odbywa się w Sopocie. To jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w Polsce, na które co roku przyjeżdżają tysiące osób - przedstawiciele świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.

Organizowane jest przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope, miasta Sopot oraz samorządu województwa pomorskiego. "Dziennik Bałtycki" jest jednym z patronów wydarzenia, a gościem naszego studia na EFNI był m.in. europoseł Janusz Lewandowski. Rozmawialiśmy z nim m.in. o wyzwaniach polskiej prezydencji w UE.

- Polska prezydencja ma ofiarować Europie dar, który jest najbardziej oczekiwany, czyli poczucie bezpieczeństwa, bo wraz z wojną wróciły na nasz kontynent lęki egzystencjalne, których nie było przez dziesięciolecia - mówił europoseł.

Zapytaliśmy go również o słowa premiera Donalda Tuska w sprawie czasowego zawieszenia prawa do azylu.

- Te słowa rozniosły się po całym świecie, ale w tym momencie nie chodzi już jednak o zawieszenie prawa do azylu, ale o odmowę przyjęcia wniosku azylowego. To brzmi lepiej, ale generalnie chodzi o to, żeby kontrolować granice w imię bezpieczeństwa - mówił Janusz Lewandowski. 

Ale czy można zawieszać prawa człowieka, prawa obywatelskie? - pytamy.

- Jeżeli prawo azylu jest objęte państwowym sponsoringiem przez reżim Łukaszenki, sposobem wybrnięcia z tego jest odmowa przyjęcia wniosku azylowego - odpowiadał europoseł. - To nie oznacza zawieszenia konwencji międzynarodowych czy karty praw podstawowych Unii Europejskiej. To brzmi lepiej, tym terminem posługiwali się Finowie i którym chcą się posługiwać państwa bałtyckie. 

Elektrownia atomowa: nie widzę zagrożeń związanych z jej budową

Zadaliśmy mu również pytania o elektrownię atomową, która ma powstać na Pomorzu.

- Poprzednia ekipa wyznawała patriotyczny stosunek do węgla i obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania straconego czasu. Mamy olbrzymie opóźnienia w transformacji energetycznej. Ta transformacja pójdzie kilkoma ścieżkami. Jedna to elektrownia atomowa, druga to farmy wiatrowe na Bałtyku. Pierwszy ma się zmaterializować w roku 2030. Na szczęście opanowano już na świecie budowę bezpiecznych elektrowni jądrowych i nie widzę już zagrożeń związanych z jej budową. Przyszłość jest mało przewidywalna, ale ja wierzę, że będzie cyfrowa i zielona.

Cała rozmowa w materiale wideo powyżej.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych  pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl. 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu